Moje malutkie miasto, czyli recital w Stacji Sosnowiec

Stacja SosnowiecWe wtorek (10.11) o godzinie 17 w restauracji Stacja Sosnowiec (ul.Teatralna 9) rozpocznie się niezwykła impreza. Piotr Rybak i Jacek Gros zmierzą się z twórczością poetki żydowskiego pochodzenia Zuzanny Ginczanki.

Po raz pierwszy na terenie naszego miasta odbędzie się tego typu wydarzenie. Będzie to wieczór poezji śpiewanej, połączony z degustacją kuchni żydowskiej. Tak o imprezie pisze Izabela Krzoska, właścicielka Stacji Sosnowiec: – “Zuzanna Ginczanka, a właściwie Sara Polina Gincburg – młoda międzywojenna poetka warszawska, przybyła do nas ze Wschodu, Żydówka, piękna, zbuntowana, zamordowana przez Niemców w 1944 roku. Wydała tylko jeden tomik wierszy “O Centaurach”. Pisała w przedwojennych “Szpilkach”. Jej bunt, szczególnie w satyrach przypadł mi do gustu. Piotr Rybak sam pisze piosenki, i postanowił zmierzyć się z jej poezją pisząc muzykę i śpiewając w jej osobie. Ta poezja pomogła mu bardzo zrozumieć swoje piosenki, które nie wiedział gdzie pomieścić i czym jeść. Myślę, że to coś w rodzaju Bułata Okudźawy, Agnieszki Osieckiej, zespołu RAZ DWA TRZY, przedwojennego tanga, zadymionych od cygar knajp, poezji nostalgicznej i szarpanej z rytmami żydowskimi. Na skrzypcach gra Jacek Gros, solista z Teatru Rozrywki w Chorzowie. Piotr jest aktorem po PWST Kraków, aktorem teatru Korez, klubu Old Timers Garege, i Arte Creatura, a czy wiersze Ginczanki są tym czymś czego właśnie brakuje w obrazie polskiej piosenki tej którą znamy?

Nie pozostaje nic innego tylko wtorkowe popołudnie i wieczór spędzić przy dźwiękach gitary i skrzypiec. Wstęp 10zł. Polecamy i zapraszamy.

[PP]

Bear