Mój Bajkowy Bohater w Zamku Sieleckim

DSCN6756Do 5 czerwca potrwa nowa wystawa w Sosnowieckim Centrum Sztuki Zamek Sielecki (ul.Zamkowa 2). Ekspozycja  niezwykła, potrafiąca swą treścią zainteresować wszystkie pokolenia. Kuratorem tej wystawy jest Pani Monika Kempara, którą poprosiliśmy o odpowiedź na kilka pytań dotyczących prezentacji.

-Skąd pomysł na tak “bajkową” wystawę?
-Myślę, że każdy lubi bajki. Zmieniają się one wraz z rozwojem człowieka, ale przecież nawet dorośli sięgają do ponad czasowych opowieści. Na wystawie wspólnie z dziećmi rozmawiamy dlaczego lubią bajki? Czy czytają książki? Jak powstają animację? Chciałam, aby porozmawiać o tym co tworzy świat dziecka i dlaczego ludzie tworzą bajki. Uważam, że jest to bardzo ciekawe.
-Jakim zainteresowaniem cieszy się wystawa?
-Pierwszy weekend był super. Ciągle przychodzili ludzie na wystawę. Chciałabym, żeby tak było przez cały czas jej trwania.
-Kto bardziej emocjonalnie reaguje na eksponaty, dorośli pamiętający czasy Misia Uszatka, czy dzieci dla których najważniejsze na prezentacji są koniki pony?
-Wszyscy reagują na wystawę. Dorośli wspominają czas swojego dzieciństwa i opowiadają o nim dzieciom. Dzieci pytają o postacie, których nie znają. Każdy odnajduje coś dla siebie. Bajki sprzed trzydziestu lat są zupełnie inne niż te które powstają obecnie. Dzieci są ich ciekawe, pytają o nie. Temat wystawy był obecny w moim domu. Dzieci po obejrzeniu wystawy namówiły mnie na seans starych bajek, ponieważ chciały zobaczyć bajki, których nie znały.
DSCN6745-Mnie najbardziej, pewnie z racji wieku zaciekawiły oryginalne misie, czyli Uszatek, Coralgol. Dzięki tej wystawie przypomniałem sobie, że było coś takiego jak Ciocia Chrum-Chrum… Którą z postaci bajkowych darzy Pani największym sentymentem?
-Misia Uszatka. Na wystawie mamy wiele niepowtarzalnych postaci autorstwa Tadeusza Wilkosza. W czasie przygotowywania tej wystawy poznałam Parauszka. Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach posiada postacie z tej bajki, które pozyskało z Se-ma-foru.
-Wiem, że długo trwały przygotowania do wystawy. Ciężko chyba było znaleźć klucz według którego można by rozmieścić eksponaty. Czy jest Pani zadowolona z efektu końcowego?
-Jeśli podoba się odbiorcom to jestem zadowolona. Ja już pytałam innych czy wystawa jest ciekawa, ponieważ po takim czasie trudno jest mieć obiektywne zdanie.
-Jak zachęciłaby Pani do przyjścia na wystawę kogoś kto się jeszcze zastanawia?
-Zapraszam na wystawę, dzięki której przeniesiemy się w świat bajek. Będzie to fascynująca podróż, a w nagrodę każde dziecko otrzyma przypinkę z jednym z bohaterów zaprezentowanych na wystawie.

Dziękujemy za rozmowę i polecamy każdemu tę ciekawą ekspozycję. Więcej informacji w tym miejscu. Wystawę zwiedzać można od poniedziałku do piątku od 8:00 do 19:00 i od soboty do niedzieli w godzinach od 15.00 do 19.00.

[PP]

Bear