Międzynarodowa Wystawa i Giełda Minerałów, Skał i Skamieniałości

Zapraszamy w dniach 30.11.-1.12.2024r. w godzinach 10-17 do odwiedzenia Giełdy Minerałów organizowanej w gmachu Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego przy ulicy Będzińskiej 60 w Sosnowcu.

Do Sosnowca przyjadą wystawcy, sympatycy gemmologii, mineralogii i paleontologii, którzy zaprezentują swoje kolekcje minerałów, skamieniałości oraz wyroby biżuteryjne. Na giełdzie można będzie podziwiać minerały, skały i skamieniałości pochodzące z różnych rejonów Polski. Zwiedzający będą mogli podziwiać także wyroby biżuteryjne i galanterię ze skał i minerałów pochodzącą z różnych części świata. Niektórzy wystawcy oferują własne wyroby jubilerskie wykonane z kamieni szlachetnych i półszlachetnych. Będzie można zobaczyć jak bardzo kolorowy i zróżnicowany jest świat minerałów, jaką formę mają rudy Cu, Zn-Pb, Fe, Hg oraz kamienie szlachetne. Skamieniałości pozwolą zapoznać się z historią rozwoju życia na Ziemi. Meteoryty, ich formy i składniki mineralne są źródłem informacji o ewolucji Układu Słonecznego oraz zróżnicowania materii kosmicznej. Zwiedzający będą mogli nie tylko oglądać, ale także zakupić prezentowane na giełdzie minerały, skamieniałości i biżuterię.

W sobotę 30. listopada o godzinie 17.00 zapraszamy na sesję popularnonaukową ul. Będzińska 60, Sosnowiec WNP Aula Międzywydziałowa:

Meteoryty: fakty i mity  – dr hab. Krzysztof Szopa, prof. UŚ (Instytut Nauk o Ziemi, WNP UŚ)

My Słowianie – Część II – Życie codzienne dawnych Słowian –  dr Andrzej Boczarowski (Instytut Nauk o Ziemi, WNP UŚ)

 

Zobaczysz ciekawe, rzadkie i kolorowe minerały, niepowtarzalną biżuterię oraz unikalne skamieniałości. Poznasz bogactwa Ziemi.

Bear