Małgorzata Saniak czyta “Rutkę” w Zamku Sieleckim

Małgorzata Saniak i Zbigniew BiałasJuż w najbliższą środę (12.10) aktorka sosnowieckiego Teatru Zagłębia Małgorzata Saniak przeczyta fragmenty książki Zbigniewa Białasa “Rutka”.

“Rutka” to książka, która dopiero powstaje, ale już budzi duże emocje. Po trzech powieściach osadzonych w Sosnowcu (“Korzeniec”, “Puder i pył”, “Tal”) tym razem Zbigniew Białas zabiera nas w podróż do Będzina. Dodajmy, że jest to Będzin w złych czasach hitlerowskiej okupacji. Pretekstem do pokazania tego miasta jest historia młodej żydówki – Rutki Laskier, która zginęła w Auschwitz-Birkenau. O Rutce zrobiło się głośno 10 lat temu, kiedy to światło dzienne ujrzał jej dziennik. Ta zaledwie 14 letnia dziewczyna pisała w nim o trudach codziennego życia w czasie II wojny światowej w Będzinie, o problemach dorastającej młodej dziewczyny, o relacjach rodzinnych. Pamiętnik ukryła pod schodami w kamienicy, w której mieszkała, w miejscu wskazanym przez Stanisławę Sapińską. To właśnie ona po 63 latach ujawniła pamiętnik, który został wydany drukiem i od tej pory zyskuje popularność na całym świecie.

Czytanie “Rutki” w Zamku Sieleckim będzie kolejną tego typu imprezą z udziałem Małgorzaty Saniak. Aktorka bardzo się stara poczuć klimat tej książki, ostatnio nawet odwiedziła ruiny domu w którym mieszkała Rutka Laskier. Wcześniej dużo rozmawiała ze wspomnianą Stanisławą Sapińską na temat jej dawnej koleżanki. Zapowiada się naprawdę klimatyczne spotkanie w Zamku Sieleckim.

Środowe czytanie jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie “Różne światy – jedna historia. Dzieje ludności żydowskiej w Zagłębiu Dąbrowskim“. Początek imprezy o  godzinie 17. Polecamy.

[PP]

Bear