Magdalena Boczkowska opowie o Belli Darvi, czyli Spotkanie Sympatyków Sosnowca

W piątek 11 maja odbędzie się kolejne Spotkanie Sympatyków Sosnowca w Stacji Sosnowiec (ul. Teatralna 9). Tym razem  gościem specjalnym będzie dr Magdalena Boczkowska a tematem spotkania będzie „Zapomniany kopciuszek z Sosnowca – Bella Darvi.”

Bella Darvi (właś. Bajla Węgier z domu Zigelbaum) urodziła się w Sosnowcu w roku 1928. Jej życie to gotowy scenariusz filmowy. Jako dziecko przeżyła obóz koncentracyjny, po II wojnie światowej zamieszkała w Monaco, gdzie poznała wielu wpływowych ludzi, m.in.  filmowców. Dzięki tym kontaktom, już jako Bella Darvi przeniosła się do Hollywood i zadebiutowała na wielkim ekranie znakomicie przyjętą rolą w filmie “Egipcjanin Sinuhe”. Później były kolejne filmy, ale w pewnym momencie jej kariera załamała się i musiała wrócić do Europy, gdzie po kolejnych niepowodzeniach uzależniona od alkoholu i hazardu, w dodatku zadłużona popełniła samobójstwo w 1971 roku.
Magdalena Boczkowska jest doktorem nauk humanistycznych, krytykiem literackim i menedżerem kultury. Jest kustoszem Działu Zagłębiana Mediateki Zagłębiowskiej. Magdalena Boczkowska jest absolwentką Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, autorką trzech monografii naukowych i ponad stu artykułów publikowanych w czasopismach i tomach zbiorowych. Stale współpracuje m.in. z „Twórczością”, najstarszym pismem literackim w Polsce. Od jakiegoś czasu zajmuje się kinem niemym i kinem okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Gośćmi poprzednich spotkań byli m.in. Paweł Nalepa, Robert Krzysztofik, Edyta Ostojak, Sebastian Węgrzyn, Zbigniew Podsiadło, Michał Czernecki, Wojciech Leśniak, Michał Góral, Arienne Dorothea Agnoletto, Stefan Wacław Bielecki, Jacek Rykała, Rafał Bryła, Zbigniew Białas, Zbigniew Leraczyk, Janusz Osiński, Czesław Gałka, Artur Ptasiński, Mieczysław Klein, Dariusz Nawrot, Anna Urgacz-Szczęsna, Tomasz Kostro, Franciszek Wszołek, Dariusz Jurek, Janina Kapuścik-Witek, Mikołaj Dziewiatowski, Cezary Podraza, Marian Jasiński, Małgorzata Saniak, Martyna Bierońska, Paweł Duda, Mariusz Grząba, Dariusz Wrona, Sebastian Steć, Szczepan Łach, Józef Gałeczka, Leszek Baczyński, Grzegorz Onyszko, Tomasz Służałek, Dariusz Szczubiał, Marian Kardas, Zbigniew Zarzycki, Jarosław Szopa, Wojciech Jaroszewski, Krzysztof Kasprzyk i Witold Wieczorek. Rozmawiano o czasach gdy powstawało Zagłębie Sosnowiec oraz o jego żywych legendach, o historii browarów sosnowieckich, o fenomenie muzyki Ska w Sosnowcu, o 100-leciu AKS Górnik Niwka, o pracy aktora filmowego, poznaliśmy losy Basi i Izabeli na tle sosnowieckich realiów, o sukcesach sosnowieckiej koszykówki, o rozwoju Sosnowca, o latach międzywojennych w Sosnowcu, o Powstaniu Styczniowym w Sosnowcu, o Zamku Sieleckim, o wielkich ludziach kultury i sportu rodem z miasta Kiepury, o świecie opery, o Kopalni Sosnowiec, o Maczkach w latach międzywojennych, o sosnowieckich ewangelikach, o Teatrze Zagłębia i o powieściach „Korzeniec”, „Puder i pył”, “Rutka” i „TAL”, a także o cerkwiach sosnowieckich, największych sukcesach Płomienia Milowice i sportach walki.

Jak zwykle podczas Spotkania Sympatyków Sosnowca będzie okazja do zadawania pytań oraz do zrobienia pamiątkowych fotografii z gościem. Polecamy. Początek imprezy o godzinie 18. Wstęp wolny.

[PP]

Bear