Maczki. Dawna Granica – wernisaż wystawy w Zagłębiowskiej Mediatece

7 listopada o godzinie 12 w Zagłębiowskiej Mediatece odbędzie się wernisaż wystawy zatytułowanej “Maczki. Dawna Granica”. Wystawa jest jednym z wielu wydarzeń przygotowanych na Stulecie Odzyskania Niepodległości.

…jeśli “Czarną Wyspą” nazwiemy Zagłębie Dąbrowskie przypomnieć należy, iż ten posępny, zadymiony ląd na swoim południowo wschodnim cyplu posiada skrawek tak zwanego “łona natury” – prawie nieskażonego! Niemal oazę, sielankę!… Po prostu Maczki!”.

Tak o dzisiejszej sosnowieckiej dzielnicy 90 lat temu pisał Leon Kruczkowski. Od tego czasu wiele się zmieniło poza jednym – Maczki nadal są pełne uroku. I nie odejmuje go stan dworca, wieży ciśnień, czy barierki z odzysku, które zamontowano przy moście nad Białą Przemszą. Bo Maczki są piękne ponadczasowo!

Prezentacja, której pomysłodawcą jest dr Paweł Duda, a którą wsparły m.in. Stowarzyszenie Przyjaciół ZSO nr 11 “Serce Maczek” i miasto Sosnowiec ma prócz swojej wartości merytorycznej także wartość praktyczną, jest ona mobilna i będzie mogła być prezentowana w wielu innych miejscach.

Wystawa składa się w większości z tablic na których prócz opisu wybranych miejsc i wydarzeń z historii dzielnicy znalazły się stare fotografie przekazane przez instytucje i prywatnych kolekcjonerów. Zobaczyć można tam takie unikaty jak zdjęcia przedstawiające nieistniejący dziś Dworzec Kolei Iwanogrodzko-Dąbrowskiej, który w Granicy pełnił ważną funkcję dworca towarowego. Widzimy tu unikalne zdjęcia nieistniejącej cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego. Są też zdjęcia z życia codziennego mieszkańców tej niegdyś ważnej, przygranicznej miejscowości. Warto w tym miejscu dodać, że tablice merytorycznie opracował wspomniany dr Duda, natomiast o stronę graficzną zadbał z powodzeniem Michał Grabowski. Jednym słowem cały pomysł utworzenia tej wystawy był trafiony w przysłowiową dziesiątkę.

Podczas środowej imprezy odbędzie się też wykład dr Pawła Dudy, który będzie starał się przybliżyć życie codzienne w Maczkach. Już sam tytuł znamienicie odzwierciedla tematykę prelekcji. “Maczki. Opowieść o miejscu i ludziach”. Polecamy zarówno wykład, jak i samą wystawę. Wstęp wolny.

[PP]

 

Bear