Kryzys gwiazdą Festiwalu Punkowego “Zagłębioza”

Plakat11 września (tj. piątek) w Sosnowcu na Górce Środulskiej (ul. 3 Maja 51) odbędzie się I Festiwal Punkowy “Zagłębioza”. Podczas koncertu zobaczymy Kryzys, Tora Tora Tora, Czterdzieści Jeden Dwieście, Mom Bassa i Tony Tarantula and his Bastards. Po zakończeniu części koncertowej przewidywany jest całonocny Sound, który zapewni RootsFadda.
Pretekstem do powstania festiwalu były okrągłe urodziny punk celebrytów Kingi i Dyra. W trakcie imprezy spróbujemy ustalić jak bardzo okrągłe są to rocznice urodzin.
Koncerty rozpoczynają się od godziny 17. W imieniu organizatorów zapewniamy, że nie zabraknie odpowiednich napojów oraz miejsca do pogowania lub jak kto woli do rozłożenia koca, czy rozbicia namiotów. Poniżej prezentujemy krótkie notki na temat artystów, którzy uświetnią swoją obecnością “Zagłębiozę”. Zapowiada się świetna zabawa.

Tora Tora Tora powstał w 2010. W jego skład weszli muzycy, którzy w większości tworzyli wcześniej znany w środowisku zespół Zbeer. Ich muzykę charakteryzuje żywiołowość, co kończy się zawsze regularnym pogo pod sceną. Świetnie wypadają zarówno w plenerze, jak i w małych klubach. Tora Tora Tora planuje w tym roku wydanie płyty, właśnie trwają negocjacje z potencjalnym wydawcą. Aktualny skład “Tory” to Pacior – perka, Zizol – gitara, Houek – gitara, Sidney – wokal, gitara.

Czterdzieści Jeden Dwieście to nowa jakość w sosnowieckiej muzyce. Usłyszeliśmy o nich w marcu 2014, tuż przed występem grupy w ramach koncertu Sosnowiecka Wielka-Moc, w którym zagrali z zespołem Artykuł 43. Jak to czasami bywa, muzyczne drogi bywają zawiłe i po pewnym czasie do Czterdzieści Jeden Dwieście dołączył basista i wokalista Artykuł 43 – Zbyszek Gołębiowski. Dziś Czterdzieści Jeden Dwieście oprócz Zbyszka tworzą Paweł “Pablo”Gabryel, Adaś “Żaba” Marszałek (znany wcześniej ze sceny SKA) i Marcin “Dziura” Dziurowicz. Podczas koncertów grają kawał starego dobrego punka, można powiedzieć, że dorobili się już sporej grupy fanów i pierwszych na razie lokalnych przebojów. Prócz swoich utworów wykonują standardy punkowe. Czterdzieści Jeden Dwieście są współgospodarzami imprezy.

Tony Tarantula and his Bastards to szybkie, bluźniercze psychobilly założone w 2012 roku. Mówią o sobie, że przed każdym koncertem wychodzą z piekła by przynieść szaleństwo, pot i rock’n’rolla. Mimo roszady w zespole dalej pokazują czym dla nich jest psychobilly i jak świat wygląda w ich oczach. Nie przeszkadza im też brak kontrabasu, bo psychobilly to nie kontrabas. “Czy kto z nami, czy kto nie – FuckTheWorld”.

Mom Bassa powstali w grudniu 2011 roku w Gliwicach. Jak sami się określają grają Psychodelic Funky Punk Sung Poetry. Jesli chodzi o warstwę tekstową to dominują tu utwory znanych “tekściarzy” takich jak Cyprian Kamil Norwid, Bolesław Leśmian, czy Zbigniew Herbert. Sporą część stanowią też teksy członków zespołu.
Zespół ma na koncie kilka sukcesów m.in. wygrane na Jura Rock Festiwal 2012 i Manufaktura Dźwięku 2012 oraz wyróżnienie na Poetyckiej Dolinie 2012 i drugie miejsce na R’N’R Guga Music Parade 2013. Mom Bassa ma na koncie EP-kę “LosDarcie”.

Zespół Kryzys to band, który bezpośrednio i pośrednio przyczynił się do powstania wielu polskich kapel dla których był wzorem i inspiracją. Muzycy zaczęli grać pod nazwą The Boors razem w 1978 roku, jednak nazwa Kryzys pojawiła się dopiero wiosną 1979 roku. Z tego składu do dziś w zespole gra tylko jego lider Robert Brylewski, legenda polskiej muzyki. Czy bez Brylewskiego powstałaby kiedykolwiek Brygada Kryzys, Armia, czy Izrael?
Kryzys w pierwotnej wersji przetrwał tylko trzy lata, ale jego koncertowe nagrania krążyły w drugim obiegu i stanowiły natchnienie dla wielu powstających bandów. Popularność zyskała też płyta wydana we Francji bez wiedzy zespołu. Zespół reaktywował się w 2006 roku na fali popularności dwóch płyt “Tribute to Kryzys”, na które złożyły się piosenki Kryzysu w wersjach nagranych przez popularne polskie zespoły. Od 2008 roku Kryzys działa już nieprzerwanie, koncertuje zarówno na dużych scenach jak i w małych klubach. Wszędzie spotyka się z serdecznym przyjęciem i rzeszą fanów w bardzo różnym wieku. W 2010 roku ukazała się pierwsza (!) płyta, którą zespół nagrał w studio. Nosiła tytuł “Kryzys komunizmu” i zawierała ona kompilację znanych utworów z różnych lat działalności grupy. Rok 2014 przyniósł dwupłytową antologię nagrań Kryzysu zatytułowana “Kryzys 78-81”.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w festiwalu. Przypominamy, że wstęp jest darmowy!!!
[PP]

Bear