Jan Nowicki przeczyta “TAL”

Zbigniew BiałasOczywiście nie cały, a tylko obszerne jego fragmenty. Nie umniejsza to jednak faktu, że tak znakomity aktor weźmie na warsztat książkę Zbigniewa Białasa (na zdjęciu). Impreza odbędzie się w poniedziałek 20 czerwca pod “gołym niebem” na Pogoni przy ulicy Żytniej 10, w pobliżu budynków uniwersyteckich.

Jan Nowicki znany jest z ról m.in. w filmach “Wielki Szu”, “Sztos”, “Popioły”, czy “Pan Wołodyjowski”, z niezliczonych ról w serialach i teatrze. W trakcie spotkania z książką “TAL” interpretację Jana Nowickiego uświetni znakomity muzyk jazzowy, kompozytor i saksofonista Marek Stryszowski.

Kolejne czytanie “TAL-u” odbywa się w ramach cyklu imprez pod wspólnym hasłem “Kaprys”. Wcześnie w jej ramach z powieścią o losach Grzeszolskiego zmierzyli się Krzysztof Korzeniowski i Radosław Krzyżowski. Z obydwu tych spotkań są już dostępne filmy przygotowane przez Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego na kanale youtube.

Przypomnijmy, że najnowsza sosnowiecka powieść Zbigniewa Białasa „TAL” cieszy się ogromnym powodzeniem. Jest to trzecia po książkach „Korzeniec” i „Puder i Pył” opowieść z naszym miastem w tle. Dla niektórych czytelników to jednak właśnie Sosnowiec jest głównym bohaterem prozy Białasa. Na łamach wspomnianych wyżej dwóch pierwszych powieści czytelnik mógł przenieść się w czasie do dawnego Sosnowca, wczuć się w rolę postaci znanych i anonimowych mieszkańców ówczesnego miasta. Podobnie jest w „Talu”

Kilka tygodni temu odbył się spacer po Sosnowcu śladami powieści „Korzeniec” i „Puder i Pył”, wcześniej aktorzy Teatru Zagłębia w Pałacu Schoena czytali fragmenty najnowszej powieści „TAL”.  To oczywiście nie jedyne kontakty Pana Białasa z czytelnikami, do licznych rozmów dochodzi również podczas spotkań w bibliotekach, targów książek i innych okazji.

Serdecznie zapraszamy na wieczór z Janem Nowicki i Markiem Stryszowskim  oraz z profesorem Zbigniewem Białasem i jego twórczością. Wstęp wolny. Startujemy o godzinie 20. Jeżeli ktoś chce posłuchać “TAL” siedząc powinien zabrać sobie coś do siedzenia.

[PP]

Bear