Hurt i The Animators 12 kwietnia w 2doors

Sosnowiecki klub muzyczny 2doors (Sosnowiec, ul.Małachowskiego 24) nie daje o sobie zapomnieć. Kolejną ciekawą imprezę przygotował już na najbliższą sobotę. 12 kwietnia w 2doors wystąpią zespoły Hurt i The Animators.

Zespół Hurt po raz pierwszy zobaczyłem w katowickim Spodku podczas Odjazdów. Było to tak dawno, że aż strach pomyśleć. Na małej scenie przewijały się kolejne smętne kapele. Nagle zapowiedziano zespół Hurt, a że Odjazdy miały zawsze swój klimat więc część słuchaczy obijając się o wystające co kilka metrów barierki schodów rzuciła się pod (naprawdę) małą scenę w holu Spodka myśląc, że to Kult… Każdy chciał być jak najbliżej. Gdy się okazało, że to jednak nie ekipa Kazika, a Hurt „odjazdowcy” zostali już pod sceną „przekupieni” niekonwencjonalną jak się wtedy wydawało muzyką. Na kilku metrach kwadratowych trwał taniec pogo, w którym łatwiej było uderzyć o ścianę, barierkę niż innego kolegę pląsającego z glanem w powietrzu.

Muzyka Hurt w tamtych latach uchodziła za nowofalową, może nieco surową, dla niektórych nawet eksperymentalną, skład bez „żywego” perkusisty budził podejrzenie, a odważne teksty przykuwały uwagę. W latach 90. Hurt zyskał dużą popularność między innymi dzięki audycji Brum w radiowej „Trójce”. „Dziewczyna z Konina”, „Idiota”, czy „Kapitalizm” w pewnych kręgach były prawdziwymi przebojami. Dziś zespół kojarzy się bardziej z prawdziwym hitem sprzed kilku lat „Załoga G” zilustrowanym świetnym teledyskiem. Wcześniej były równie przebojowe „Serki dietetyczne”, które jednak nie przebiły się aż tak do mediów.

Hurt istnieje od 1992 roku, jak prezentują się na żywo będzie można zobaczyć w sobotę.

Wcześniej na scenie jako pierwszy pojawi się zespół The Animators. Bardzo trudno jednoznacznie określić muzykę tego zespołu założonego w 2009 roku w Sosnowcu. Muzyka zespołu ma ciekawe brzmienie, momentami zaskakujące rozwiązania, wszystko robi wrażenie znakomicie zgranego i zrealizowanego pomysłu. Nie ma tu przypadkowości, każdy dźwięk ma swoje miejsce i brzmi w pełni. Niektórzy określają muzykę The Animators jako nowofalową. Nie do końca się z tym zgadzam, ponieważ jak pamiętam z dawnych czasów mianem muzyki nowofalowej określano wszystkie polskie kapele, które śpiewały po angielsku i do akompaniamentu używały więcej niż trzy instrumenty, a grających na nich muzycy znali więcej niż trzy akordy. Z The Animatorsami jest inaczej – to bardzo dobrej jakości muzyka, którą zaczyna poznawać coraz szersza publiczność. W zeszłym roku nawet znaleźli się z utworem „No” w propozycjach do Listy Przebojów Programu Trzeciego PR. The Animators mają też za sobą bardzo udany występ w programie X Factor. Nie tylko dlatego warto będzie zobaczyć ich w akcji na swoim terenie.

Początek koncertu o 20:15, choć gościnne progi muzycznego klubu zapraszają już od 19. Bilety w cenie 20 zł (przedsprzedaż) i 25 zł (w dniu koncertu). Polecamy.

[PP]

Bear