Historia sosnowieckich świątyń prawosławnych, czyli VIII Spotkanie Sympatyków Sosnowca

VIII Spotkanie Sympatyków SosnowcaW najbliższy piątek (19 czerwca) o godzinie 18 w restauracji Stacja Sosnowiec odbędzie się VIII Spotkanie Sympatyków Sosnowca. Podczas poprzednich spotkań gośćmi byli m.in. Zbigniew Białas, Zbigniew Leraczyk, Janusz Osiński, Czesław Gałka, Anna Urgacz-Szczęsna, Tomasz Kostro, Franciszek Wszołek, Dariusz Jurek, Grzegorz Onyszko i Witold Wieczorek. Rozmawiano o czasach gdy powstawało Zagłębie Sosnowiec, o historii browarów sosnowieckich, o latach międzywojennych w Sosnowcu, o wielkich ludziach kultury i sportu rodem z miasta Kiepury, o Teatrze Zagłębia i o powieściach “Korzenie” i “Puder i pył”

Gościem piątkowego spotkania będzie ksiądz doktor Mikołaj Dziewiatowski wikariusz parafii prawosławnej pw. św. Wiery, Nadziei, Luby i matki ich Zofii w Sosnowcu. Przedstawi on prezentację swojego autorstwa pt.”Historia sosnowieckich świątyń prawosławnych”.
Być może nie wszyscy wiedzą, ale Sosnowiec słynął niegdyś ze swojej wielokulturowości. Lata zaborów i przygraniczne położenie sprawiły, że w naszym mieście prócz katolików było wielu wyznawców judaizmu, ewangelików oraz prawosławnych. Jeśli chodzi o wiernych kościoła prawosławnego mieli oni na terenie dzisiejszego Sosnowca trzy świątynie. Dwie z nich już nie istnieją. Ostatnią cerkwią prawosławną jest zlokalizowana przy ulicy Kilińskiego parafią pw. św. Wiery, Nadziei, Luby i matki ich Zofii.
Podczas piątkowego spotkania będziemy rozmawiać o istniejącej cerkwi oraz o dwóch innych, które nie doczekały naszych czasów. Zobaczymy jak wyglądała świątynia w Maczkach oraz jak prezentowała się cerkiew pw. Świętego Mikołaja Cudotwórcy, która znajdowała się w okolicach liceum im.Emilii Plater.
Jak zwykle podczas naszych spotkań pokażemy w formie slajdów unikalne materiały dotyczące sosnowieckich cerkwi. Będzie też możliwość nabycia sosnowieckich wydawnictw. Spotkanie podobnie jak poprzednie rejestrowane będzie przez Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego.
Zapraszamy na herbatę, kawę oraz sympatyczne spotkanie wśród ludzi, którzy interesują się historią naszego miasta.
Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

[PP]

Bear