Historia i kultura sosnowieckich Żydów w Stacji Sosnowiec

00Historia sosnowieckich Żydów, którzy przez dziesiątki lat współtworzyli społeczność Sosnowca dopiero od kliku lat zaczyna być tematów rozmów i opracowań historycznych. Przyczyn tego, że wcześniej nie podejmowano tej tematyki było wiele i są one tak złożone jak złożona jest historia środkowej Europy XX wieku.

Najważniejszym faktem jest, że poprzez okrucieństwa II wojny światowej ludność żydowska ludność w Zagłębiu Dąbrowskim z liczącej się siły stała się odsetkiem marginalnym. Ich majątki były nacjonalizowane, a ich kultura zapomniana.

Poniedziałkowe (28.11) spotkanie w restauracji Stacja Sosnowiec (ul.Teatralna 9) rozpocznie się od wykładu historyka Grzegorza Onyszko, który wygłosi prelekcje zatytułowaną “Historia Żydów przed wojną i w okresie II wojny”. Złożą się na nią opowieści o znanych postaciach związanych z Sosnowcem, twórcach kultury, przemysłu i kupcach pochodzenia żydowskiego. Zobaczymy unikalne zdjęcia związane z tą społecznością

Drugą część spotkania zdominuje muzyka kojarząca się z kulturą żydowską, gdyż na scenie pojawi się Trio Klezmerskie z Katowic. Usłyszymy muzykę żywiołową, bogatą instrumentalnie, świetnie wpisującą się w klimat imprezy. Trio Klezmerskie wystąpi w składzie Małgorzata Wojciechowska – skrzypce, Piotr Gach – wiolonczela, Konrad Merta – akordeon.

Początek imprezy o 17. Wstęp wolny. Polecamy.

[PP]

 

 

 

Bear