Dwa Kaprysy profesora Białasa

Krzysztof KorzeniowskiTytuł artykułu jest zdecydowanie nieprawidłowy. Nie jest przecież kaprysem profesora Zbigniewa Białasa, że współorganizuje kolejne spotkanie ze swoją twórczością. Jest za to kaprysem czytelników, że ciągle chcą z nią obcować. Trzeba bowiem pamiętać, że w kolejnych publicznych czytaniach prozy Pana Zbigniewa biorą udział często ci sami czytelnicy. Ludzie, którzy znają powieści (niektórzy nie ukrywają, że czytali więcej niż raz), znają adaptacje teatralną “Korzeńca” również po raz wtóry zadeklarowali wziąć udział w spotkaniu z autorem słynnej “sosnowieckiej trylogii”.

Najnowsza sosnowiecka powieść Zbigniewa Białasa „TAL” cieszy się ogromnym powodzeniem. Jest to trzecia po książkach „Korzeniec” i „Puder i Pył” opowieść z naszym miastem w tle. Dla niektórych czytelników to jednak właśnie Sosnowiec jest głównym bohaterem prozy Białasa. Na łamach wspomnianych wyżej dwóch pierwszych powieści czytelnik mógł przenieść się w czasie do dawnego Sosnowca, wczuć się w rolę postaci znanych i anonimowych mieszkańców ówczesnego miasta. Podobnie jest w „Talu”

Kilka tygodni temu odbył się spacer po Sosnowcu śladami powieści “Korzeniec” i “Puder i Pył”, wcześniej aktorzy Teatru Zagłębia w Pałacu Schoena czytali fragmenty najnowszej powieści “TAL”.  To oczywiście nie jedyne kontakty Pana Białasa z czytelnikami, do licznych rozmów dochodzi również podczas spotkań w bibliotekach, targów książek i innych okazji.

Powróćmy do wspomnianych dwóch Kaprysów. Pierwszy z nich już w poniedziałek 13 czerwca. O godzinie 20 w sosnowieckiej dzielnicy Pogoń (podwórko przy ul.Mazowiecka 3) z powieścią “TAL” zmierzyć się miał znakomity aktor filmowy i teatralny Adam Ferency. Niestety z powodu choroby Adam Ferency nie będzie mógł wieczorem zawitać w Sosnowcu, ale zamiast Niego wystąpi ceniony i lubiany aktor z Krakowa, Radosław Krzyżowski (znany m.in. z serialu “Na dobre i na złe”). Przypomnijmy, że to właśnie na Pogoni w znacznym stopniu toczą się losy bohaterów tej książki, a samo podwórko mieści się o przysłowiowy “rzut beretem” od kamienicy, w której jest słynny kafelek z napisem “Korzeniec”. Co ciekawe, organizatorzy proszą o przyniesienie swoich krzeseł, taboretów tudzież innych “urządzeń” do siedzenia. No chyba, że ktoś chce obcować z prozą na stojąco.

Drugi Kaprys będzie miał miejsce 14 czerwca w niedawno otwartej klubokawiarni Księgarnia przy ulicy Małachowskiego 22. W tym miejscu “TAL” usłyszymy z ust aktora Teatru Zagłębia Krzysztofa Korzeniowskiego (na zdjęciu). Początek imprezy o 17:30.

Na obydwa spotkania z twórczością oraz z samym profesorem Zbigniewem Białasem serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

[PP]

Bear