Diorama „Skrzydła i stal” w najbliższy weekend w Parku Schoena

Jeżeli jesteście fanami historii, szczególnie wojskowości i II wojny światowej, nie może was zabraknąć w nadchodzący weekend w Parku Schoena! 27.05 (17:00-19:00) oraz 28.05 (10:00-12:00) odbędzie się żywa wystawa plenerowa „Skrzydła i stal”, na której zobaczycie polowy punkt dowodzenia oficerów łącznikowych 1 Dywizji Pancernej.

Dioramę przedstawi Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Breda” przy Beskidzkim Stowarzyszeniu Maczkowców. Tej ekipy miłośnikom militariów nie trzeba przedstawiać – to współorganizatorzy Historii Frontowych w Porąbce, wydarzenia, które przyciąga całą rzeszę osób zainteresowanych dziejami wojskowości.

Celem grupy jest pielęgnowanie tradycji 1 Dywizji Pancernej oraz jej dowódcy Stanisława Maczka. Znana jest z niezwykłej dbałości o odtwarzanie sylwetek żołnierzy. Podczas wystawy zobaczycie m.in. umundurowanie z okresu II wojny światowej, repliki broni oraz elementy wyposażenia osobistego żołnierza. Członkowie „Bredy” biorą czynny udział w rekonstrukcjach na terenie całego kraju, a także za granicą. Sami są organizatorami wielu wydarzeń rocznicowych i patriotycznych, sesji historycznych oraz tematycznych gier terenowych.

Diorama „Skrzydła i stal” towarzyszy wystawie czasowej „Sosnowiecka lotnicza eskadra”, którą można obejrzeć w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu jeszcze do 16 lipca. Jest to ekspozycja oparta na pionierskich badaniach nad grupą 140 lotników związanych z Sosnowcem, na której zobaczycie m.in. archiwalne zdjęcia i dokumenty, umundurowanie i odznaczenia, a także mnóstwo wspaniałych modeli samolotów bojowych.

Wydarzenie jest bezpłatne – nie zapomnijcie zabrać komórek i aparatów, bo będzie co fotografować!

[PP][Materiały prasowe Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu]

Bear