Dębowa Góra, Modrzejów i Niwka na rowerze!

Modrzejowską do Modrzejowa (68)W niedzielę 4 września odbędzie się kolejna ciekawa wycieczka rowerowa po terenie Sosnowca. Ponieważ tradycyjnie już rowerowa podróż ma charakter historyczno-krajobrazowy będzie okazja do zapoznania się z historią odwiedzanych miejsc. Planowany przebieg rowerowej eskapady to Dębowa Góra, Modrzejów i Niwka.

Zbiórka uczestników tym razem będzie miała miejsce w pobliżu sosnowieckiego oddziału PTTK przy fontannie na Placu Konstantego Ćwierka (ul.Dęblińska) o godzinie 10. Stąd uczestnicy wyruszą w kierunku Dębowej Góry, Modrzejowa i Niwki. Prowadzący Grzegorz Onyszko zapowiada odwiedzenie miejsc związanych z przemysłem górniczym, choć nie tylko, bo poznamy też dzieje huty Henrykowskiej i hut cynku. Dowiem się też wiele ciekawostek o historii odwiedzanych dzielnic. Dużą i rzadką atrakcją będzie też możliwość wejścia na najstarszy sosnowiecki kirkut w Modrzejowie.

Grzegorz Onyszko jest historykiem, autorem artykułów o naszym regionie. Jest jednym  z pomysłodawców spacerów historycznych po Sosnowcu. Wiele z nich prowadził osobiście. Spacery cieszą się bardzo dużą popularnością, niektóre z nich zgromadziły grubo ponad 100 osób.

Wycieczka odbywa się w ramach cyklu „Wędrówek sosnowieckich z historią w tle”. Ze względu na warunki pogodowe jej trasa może ulec zmianie. W czasie wycieczki obowiązuje ubiór i obuwie turystyczne. Dodatkowo, aby wejść na cmentarz żydowski mężczyźni muszą mieć nakrycie głowy. Przedsięwzięcie zorganizowano w piątą rocznicę utworzenia Klubu Turystyki Rowerowej CYKLOZA przy PTTK oddział im. Aleksandra Janowskiego w Sosnowcu.

Serdecznie polecamy. Koszt uczestnictwa to symboliczne 1 zł, w zamian uczestnicy otrzymają okolicznościową plakietkę.

[PP]

Bear