Czterdzieści Jeden Dwieście zagra w piątek w Fantasmagorie

Sosnowiecka grupa Czterdzieści Jeden Dwieście będzie jednym z gości piątkowej (17.04) imprezy zatytułowanej Time To Unite Gig. Punkowcy z naszego miasta tym razem wystąpią w towarzystwie grup  Krangshaft (hard core z Katowic), Hostile Dogs (punk z Będzina) oraz zaprzyjaźnionej z Czterdzieści Jedne Dwieście grupy z Katowic, czyli Tora Tora Tora.

Impreza w pubie Fantasmagorie (ul.Kościelna 46) rozpocznie się o godzinie 18. Bilety wstępu w cenie 10 zł.

Przypomnijmy, nasz artykuł o grupie Czterdzieści Jeden Dwieście, który opublikowaliśmy kilka miesięcy temu. Aktualnie oczekujemy ich pierwszych nagrań studyjnych – szczegóły podamy wkrótce.

Czterdzieści Jeden Dwieście, czyli czwórka z Sosnowca.

Czterdzieści Jeden Dwieście to nowa jakość w sosnowieckiej muzyce. Usłyszeliśmy o nich w marcu 2014, tuż przed występem grupy w ramach koncertu Sosnowiecka Wielka-Moc, w którym zagrali z zespołem Artykuł 43. Jak to czasami bywa, muzyczne drogi bywają zawiłe i po pewnym czasie do Czterdzieści Jeden Dwieście dołączył basista i wokalista Artykuł 43 – Zbyszek Gołębiowski. Odwiedziliśmy jedną z prób zespołu, podczas której namówiliśmy muzyków, by odpowiedzieli nam o zespole Czterdzieści Jeden Dwieście.

– Jak określilibyście rodzaj wykonywanej muzyki?

PG: Gramy tradycyjnego punk rocka.

– Kto jest autorem muzyki, a kto odpowiada za teksty?

AM: Każdy z nas ma swój wkład w utwory. Większość tekstów pisze Dziura. Muzykę tworzymy wspólnie w czasie prób.

– Wiem, że prócz własnej muzyki gracie też covery. Czy to dlatego, że jesteście młodym zespołem, który ma „szczupły” własny repertuar, czy może z szacunku dla tych utworów? A może jest inny powód?

AM: Gramy bo chcemy, nie ma określonego powodu.

– Czy w najbliższych planach są jakieś nagrania studyjne, a może clip?

PG: Nosimy się z zamiarem nagrania kilku utworów w studio, może jakiś amatorski clip. Jednak nie mamy w planach przynajmniej na razie nagrania płyty. Fundusze są skromne ..) Skupiamy się na graniu koncertów.

– Każdy ma jakieś miejsce z czasów dzieciństwa, które kształtowało jego świadomość. Są to podwórka, boiska, miejskie place, czy lokale. W jakim rejonie Sosnowca dorastali członkowie grupy?

PG: Ja w Sosnowcu mieszkam od niedawna tzn od 99 r…) Dzieciństwo i lata szkolne spędziłem w sąsiedniej Dąbrowie Górniczej. Trudno powiedzieć, czy to, że wychowywałem się akurat w tym mieście, miało jakiś wpływ na moją świadomość. Myślę, że nie chodzi o to gdzie dorastałeś. Na kształtowanie świadomości ma wpływ wiele czynników.

MD: Całe moje życie kręci się wokół Pogoni. Jako łebek latając po placu zauważyłem gościa z trójkolorowym pióropuszem i zaciekawiło mnie to. Nie sądziłem jeszcze wtedy, że moja świadomość i styl pójdą w kierunku punka. Później szybkie wypady „na centrum” i już pół życia w tym klimacie.

AM: Modrzejowska – patelnia i reszta innych miejsc, gdzie było przyjemnie i fajnie.

ZG: Czeladź – Piaski strasznie odbiło mi się to na psychice, mimo młodego wieku wychowywałem się w czasach i miejscach gdzie punk rock rządził.

– Sosnowiec uchodzi o polską stolicę muzyki SKA. W historii naszego miasta niewiele było bandów działających w estetyce punkowej. Skąd pomysł właśnie na tego typu granie?

AM: Od dawna każdy z nas kręci się w klimatach punk rocka, każdy z nas to czuje i po prostu to gramy.

– Który z dotychczas zagranych koncertów szczególnie zapadł Wam w pamięci?

ZG:Każdy był inny, ale wszystkie zagrane koncerty tak samo mocno wspominamy.

MD: Na naszych koncertach zawsze są nasi kumple, kumpelki, żony, dziewczyny. Atmosfera w czasie koncertów i po nich jest niezapomniana.

PG: To niesamowite przeżycie, przynajmniej dla mnie, zagrać dla ludzi.

– Punk rock słynął z tego, że wystarczył czasem jeden muzyk, który w miarę potrafił grać i można było założyć kapelę. Obecnie o wiele trudniej byłoby zadebiutować wielu z zespołów, które zaczynały karierę w Jarocinie. Dziś taka grupa byłaby wyszydzona na starcie… Mówię o tym, bo miałem okazję widzieć i słyszeć, że Wasz warsztat muzyczny jest znakomity i nie ukrywam, że oczekuję wiele dobrych utworów od zespołu Czterdzieści Jeden Dwieście. Będziecie próbowali dostać się na jakiś duży festiwal, bądź do któregoś z muzycznych programów telewizyjnych?

MD: Festiwal jak najbardziej, telewizja ? – posłuchaj naszego kawałka;)

– Bardzo charakterystycznym motywem zespołu jest śpiewający perkusista. W tego typu zespole chyba tego nie widziałem… To chyba trudne zadanie dla Dziury?

MD: Trudne, cały czas staram się ogarniać i wydaje mi się, że coraz lepiej to wychodzi. Teraz nie tylko ja śpiewam, ale także Żaba i Zbychu.

– Jak zachęcilibyście fanów muzyki, żeby wybrali się na Wasz koncert?

AM: Wymyśl coś ;)

– Nie będę wymyślał tylko napiszę szczerą prawdę, że warto zobaczyć zespół Czterdzieści Jeden Dwieście w akcji z wielu powodów. Cztery z nich to Pablo, Dziura, Adaś i Zbychu. W ich muzyce jest punkowa zadziorność, bunt, estradowy szał. Prywatnie robią wrażenie spokojnych i skromnych ludzi, ale gdy wychodzą na scenę objawia się w nich zwierzęca moc. Cały czas regularnie rozwijają się muzycznie, co w punk rocku nie jest łatwe. Wierzę, że przed Czterdzieści Jeden Dwieście wiele lat wspólnego grania i że liczne utwory grupy przedrą się do świadomości fanów gatunku w całej Polsce.

AM – Żaba, MD- Dziura, PG-Pablo, ZG – Zbychu.

Najważniejsze informacje o zespole Czterdzieści Jeden Dwieście.

Czas powstania: marzec 2013

Założyciele: Grzesiek „Stryju” Stryjewski, Marcin „Dziura” Dziurowicz, Paweł „Pablo” Gabryel.

 

Aktualny skład : Adam „Żaba” Marszałek, Marcin „Dziura” Dziurowicz, Paweł „Pablo” Gabryel,

Zbyszek „Zbychu” Gołębiowski.

 

Byli członkowie: Grzesiek „Stryju” Stryjewski, Marcin „Batman” Matusiak

 

Muzyczne fascynacje członków:

Żaba – punk, oi, reggae, ska

Dziura – punk, oi reggae, ska,

Pablo – punk, oi, reggae, ska, i nie tylko

Zbychu – punk, oi, reggae, ska.

 

Grupy, w których grali/grają aktualni członkowie:

ZG: Artykuł 43 , Tony Tarantula, Metal Invaders, Muzyczna Formacja Sosnowca, His Bastards, Czterdzieści Jeden Dwieście.

AM: Z.M.S, Ziggie Piggie, Konopians, Czterdzieści Jeden Dwieście.

PG: Czterdzieści Jeden Dwieście.

MD: Raport Koronera, The Tonys, Czterdzieści Jeden Dwieście.

[PP]

Bear