Ciekawe wystawy w Zamku Sieleckim

Zamek Sielecki (Sosnowieckie Centrum Sztuki ul. Zamkowa 2) w lutym oferuje ciekawe wystawy. Na parterze zobaczyć możemy prezentację Janiny Świtały zatytułowaną “Ikony”, a na piętrze “Tchnienie. Oblicza kościoła św. Jana Chrzciciela w Siewierzu” autorstwa Macieja Stobierskiego.

Wystawa ikon, nawet tych pisanych współcześnie za każdym razem ma specyficzny klimat. Gdy wchodzimy do pomieszczeń ekspozycyjnych zawsze jest wrażenie, że wokół palą się cienkie cerkiewne świece, czasem że panuje półmrok (choć w rzeczywistości wszystko pięknie oświetlone), że pachną wilgocią stare deski na których widnieje wizerunek tej, czy tamtego świętego. Sosnowiecka wystawa ikon ukazuje współczesne ikony autorstwa Janiny Świtały, które starannością wykonania, różnorodnością i kolorytem utwierdzają nas w przekonaniu, że ich czas wcale nie przeminął. Być może nawet popularność pisania ikon wzrosła, umiejętność ta jest coraz powszechniejsza i coraz łatwiej zdobyć odpowiednie narzędzia do tego by samemu tworzyć ikony. Wystawa potrwa do 25.02.2018.

Na piętrze w obszernych pomieszczeniach ekspozycyjnych rozlokowano wystawę fotografii autorstwa Macieja Stobierskiego. Artysta wziął na warsztat kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Siewierzu. Trzeba tu powiedzieć, że po raz kolejny okazało się, że ma bardzo dobry warsztat. Do tego anielską cierpliwość, upór, znakomite rozeznanie w oświetleniu dziennym i nocnym a także świetny pomysł na pokazanie tego, wydawać by się mogło, nieciekawego obiektu. W pracach Stobierskiego ten na pozór skromny kościółek zyskuje miano obiektu o klasie światowej. Opowieści Pana Macieja o tym jak zmagał się przez kilkanaście dni z aurą, oświetleniem i innymi czynnikami, które przeszkadzały w odpowiednim ujęciu obiektu można było usłyszeć podczas autorskiego oprowadzania. Trzeba przyznać, że dla nas to właśnie Maciej Stobierski wyeksponował tchnienia z tego skromnego, acz nie pozbawionego historii obiektu. Miejmy nadzieję, że ta wystawa trafi też do Siewierza, gdyż część mieszkańców tego miasta z pewnością nie zdaje sobie sprawy w posiadaniu jak wielkiego skarbu są. Sosnowiecki artysta Maciej Stobierski z pewnością otworzy im na to oczy! Wystawa potrwa do 18 lutego 2018. Polecamy.

[PP]

Wszelkie prawa zastrzeżone. 7 luty 2018. 

 

Bear