Barbórka w Kazimierzu Górniczym i Niwce

190Święto górnicze zwane Barbórką, które w dawnych latach w Sosnowcu było obchodzone hucznie dziś bywa marginalizowane. Z jednej strony nie ma się co dziwić skoro w mieście, a nawet w całym Zagłębiu Dąbrowskim nie ma już żadnej z dawnych wielkich kopalni. Z drugiej strony nadal żyje tu mnóstwo czynnych i obecnych górników, często wraz z rodzinami, którym powinno zależeć na kultywowaniu tej tradycji.

Dla wszystkich w Sosnowcu, którzy nie zapominają o tym, która branża nakręcała niegdyś całą polską gospodarkę zorganizowane zostaną uroczyste obchody “Barbórki”.

W sosnowieckiej dzielnicy Kazimierz Górniczy już o 8:00 usłyszą Zagłębiowską Orkiestrę Górniczą. O 9:00 na zbornym (cechownia) KWK Kazimierz-Juliusz odbędzie się uroczysta msza święta. Będzie ona miała szczególnie symboliczny charakter, w końcu odbędzie się na terenie, na którym jeszcze nie tak dawno kwitło życie ostatniej zagłębiowskiej kopalni.

Po zakończeniu mszy świętej w pobliskim Miejskim Domu Kultury “Kazimierz” odbędzie się część artystyczna obchodów. Na scenie zobaczymy wspomnianą już Zagłębiowską Orkiestrę Górniczą oraz przedszkolaki z pobliskiego Miejskiego Przedszkola nr 33, które zaprezentują taniec i śpiew, a także pochwalą się swoją znajomością tradycji górniczych. Wstęp na uroczystość jest wolny. Organizatorem jest Rada Dzielnicy Kazimierz Górniczy.

Również w dzielnicy Niwka odbędą się uroczyste obchody z okazji imienin patronki górniczego stanu Świętej Barbary. Tu także była kopalnia, po której zostały tylko nieliczne zabudowania, a za której skandaliczną likwidację do dziś nikt nie został ukarany. Tu tradycje górnicze zachowały się również silnie. O przeszłości i historii Niwki pamięta, a o przyszłość zabiega tu Rada Dzielnicy Południe. To właśnie ona jest głównym organizatorem uroczystości barbórkowych. I tak o godzinie 14:00 odbędzie się spotkanie mieszkańców przy tablicy pamiątkowej KWK Niwka – Modrzejów (dawny biurowiec KWK Niwka-Modrzejów, obecnie budynek Wyższej Szkoły Medycznej przy ul. Wojska Polskiego 6). Następnie (o 14:30) odbędzie się przemarsz z Orkiestrą Górniczą oraz odsłonięcie lampi górniczej, która stanęła na pobliskim rondzie.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy.

[PP]

 


 

Bear