Architekci włoskiego pochodzenia na terenie Zagłębia Dąbrowskiego – wykład w Mediatece Zagłębiowskiej

W czwartkowy (05.07) wieczór w Mediatece (ul. Kościelna 11) odbędzie się spotkanie promocyjne książki “Architekci włoskiego pochodzenia na terenie Zagłębia Dąbrowskiego”, której autorem jest znany sosnowiecki historyk Grzegorz Onyszko. Podjął on próbę scalenia wszelkiej dostępnej wiedzy na temat wybitnych włoskich architektach, którzy na trwałe zapisali się złotymi zgłoskami w historii naszych miast. Byli to Andrea Dell’Aqua, Franciszek Maria Lanci oraz Henryk Marconi. Pozostawili po sobie między innymi takie perły architektury jak dworzec kolejowy w Maczkach (fragment projektu obok).

Grzegorz Onyszko znany z autorskich spacerów po Sosnowcu, członek PTTK, Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego i Fundacji Brama Cukermana. Jest również autorem licznych publikacji o historii Zagłębia Dąbrowskiego.

Spotkanie odbędzie się w siedzibie Mediateki Zagłębiowskiej, która niedawno została uroczyście otwarta po remoncie. Zgodnie z założeniami miejsce to ma być prócz wypożyczalni książek i czytelni także adresem spotkań o charakterze kulturalnym, literackim i historycznym. Przy okazji czwartkowego wykładu warto zobaczyć jak zmieniła się nasza sosnowiecka biblioteka.

Początek spotkania o 18. Wstęp wolny. Zapraszamy.

[PP]

 

Bear