Archeologia Sosnowca – wystawa w Muzeum Miejskim

We wtorek 27.03.2012 miało miejsce uroczyste otwarcie nowej wystawy w Muzeum w Sosnowcu pt. „Archeologia Sosnowca”. Inaugurację ekspozycji rozpoczął ciekawy wykład Katarzyny Sotoba-Litwoch, która w sposób przystępny dla wszystkich słuchaczy opowiedziała pokrótce zarówno historię działu archeologii sosnowieckiego muzeum, którego jest pracownikiem, historię powstania sosnowieckich wykopalisk, jak i sposoby pozyskania eksponatów na wystawę.

Okazało się, że na terenie naszego miasta kilkakrotnie już były prowadzone prace wykopaliskowe, zazwyczaj były one jednak bardzo przypadkowe. Pierwsze odkrycia archeologiczne, o których pisała prasa miały miejsce bodajże w trakcie budowy drogi  żelaznej w połowie XIX wieku. Jako teren większości znalezisk najczęściej wymienia się Pogoń i Sielec, choć równie często wymienia się nazwę Sosnowiec.

Podczas wykładu można było zobaczyć zdjęcia niektórych z eksponatów zaprezentowanych na wystawie oraz poznać historię ich pozyskania.  Przy okazji okazało się, że znaczna część eksponatów z szeroko pojętej kultury łużyckiej dotyczących Sosnowca znajduje się w muzeach na terenie całej Polski. Najwięcej przedmiotów jest w muzeum w Warszawie, Krakowie oraz Bytomiu. Jest szansa, że dzięki sosnowieckim wykopaliskom również miejscowe muzeum wzbogaci się o kolejne cenne eksponaty dotyczące dawnych kultur zamieszkujących teren dzisiejszego Sosnowca.

Jeśli chodzi o samą wystawę składa się z wielu ciekawych eksponatów. Udało się wykonać przykładowe przekroje gruntu, symulujące stanowisko archeologiczne, są też ciekawe naczynia gliniane oraz elementy wykonane z brązu. Ważnym elementem są wielkoformatowe zdjęcia przedstawiające wykopaliska (ciekawe fotki ze stanowiska na Zagórzu!), nie brakuje też prezentacji przykładowego ekwipunku współczesnego archeologa.

Wystawę można zwiedzać do końca kwietnia. Zapraszamy

[PP]

Bear