„Koń, kobieta i kanarek” w TVP Kultura we wtorek o 20

We wtorek 14 kwietnia odbędzie się transmisja na żywo z sosnowieckiego Teatru Zagłębia. Widzowie TVP Kultury będą mogli podziwiać sosnowieckich aktorów w jednym z ich popisowych przedstawień „Koń, kobieta i kanarek”. Sztuka ta jest autorstwa Tomasza Śpiewaka, a jej reżyser Remigiusz Brzyk w ubiegłym roku otrzymał nagrodę główną, czyli Laur Konrada na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje w Katowicach. W przedstawieniu zobaczymy całą plejadę znakomitych aktorów Teatru Zagłębia.

O czym opowiada „Koń, kobieta i kanarek”, sztuka, która swą premierę w Teatrze Zagłębia miała zaledwie rok temu? Oto streszczenie zamieszczone na stronie naszego teatru: “Czy można wierzyć historii opowiedzianej przez Głupka z astmą i szpotawą stopą? To on oprowadzać będzie widzów po miasteczku, które leży u podnóża kopalni i w którym rozgrywać się będzie akcja najnowszego spektaklu „Koń, kobieta i kanarek”. Tytuł sztuki nawiązuje do rozporządzeń, na mocy których w latach pięćdziesiątych wprowadzono w kopalniach zakaz pracy pod ziemią kobiet, koni i kanarków (górnicy łączą te zakazy i zwyczajowo nazywają je „3K”). Realizatorzy Tomasz Śpiewak i Remigiusz Brzyk znani z odnoszącego sukcesy „Korzeńca” wracają do Teatru Zagłębia, by opowiedzieć historię patriarchalnej, górniczej rodziny. Nie jest to przedstawienie ani lokalne, ani historyczne. Używając kostiumu górniczego Śpiewak i Brzyk tworzą współczesną przypowieść o przemocy wobec kobiet i ich (ograniczonym) prawie do przerwania niechcianej ciąży. W przypowieści Tomasza Śpiewaka koń, kobieta i kanarek stają się metaforą rodziny”.

W sztuce zagrają: Agnieszka Bieńkowska, Maria Bieńkowska, Beata Deutschman, Dorota Ignatjew, Edyta Ostojak, Małgorzata Sadowska, Michał Bałaga (na zdjęciu podczas dni otwartych), Aleksander Blitek, Piotr Bułka, Grzegorz Kwas, Zbigniew Leraczyk, Wojciech Leśniak, Tomasz Muszyński i gościnnie Piotr Żurawski.

Początek transmisji o 20. Zapraszamy do obejrzenia i trzymania kciuków za naszych aktorów!

[PP]

 

 

Bear