Sosnowiec. Spacerownik historyczny

W październiku ukazał się nakładem wydawnictwa Dikappa długo oczekiwany Spacerownik historyczny Sosnowiec. Autor Dariusz Kmiotek od wielu lat przymierzał się do wydania albumu zawierającego reprodukcję sosnowieckich widokówek. W ostatecznej wersji w albumie, prócz widokówek z Sosnowca, znalazły się reprodukcje starych fotografii, dokumentów oraz przedmiotów codziennego użytku.

Spacerownik zaczyna się od historii sosnowieckiej pocztówki. W rozdziale tym możemy przeczytać wiele ciekawych informacji na temat wydawców pocztówek, technik produkcji pocztówki oraz sposobów dystrybucji. W wielu fragmentach to dzieło odkrywcze, znaczny przyczynek do opisania dziejów pocztówki polskiej. W końcu Sosnowiec mieścił się na styku trzech zaborców, każdy z nich miał inne podejście do kwestii wydawania pocztówek oraz przede wszystkim inne techniki wydawnicze.

Kolejny rozdział to historia młodego przemysłowego miasta, począwszy od pierwszych notatek historycznych z terenów dzisiejszego Sosnowca. Dzieje miasta są tu spisane w sposób przejrzysty, zachowany jest chronologiczny ciąg wydarzeń, w znacznej części oparte na publikacjach Jana Przemszy Zielińskiego.

Następne rozdziały opisują poszczególne obiekty, ulice, miejsca szczególne dla sosnowiczan.  Są tu pałace przemysłowców (unikatowe zdjęcia wnętrza Pałacu Dietla), cerkwie, kościoły, budynki użyteczności publicznej. Szczególnym zainteresowaniem będą się cieszyły fotografie sosnowieckich zakładów przemysłowych. Są też ciekawe opisy i zdjęcia z poszczególnych dzielnic miasta, zarówno tych które współtworzyły powstające ponad sto lat temu miasto, jak i dzielnic, które dołączyły w okresie późniejszym..

Spacerownik historyczny to ponad 360 stron tekstu i ilustracji, znakomicie skomponowana całość, niezwykła niespodzianka dla filokartystów nie tylko z terenu Zagłębia Dąbrowskiego. Spacerownik to tak niezwykłe wydawnictwo, że do tematu będziemy wracać.

 

[PP]

Bear