Sosnowiec między wojnami

W najbliższym tygodniu ukaże się nowa, długo oczekiwana, ciekawa książka, znakomity prezent pod choinkę i nie tylko. Mowa tu o nowej propozycji wydawniczej autorstwa Anny Urgacz-Szczęsnej i Tomasza Kostro zatytułowanej “Sosnowiec między wojnami”. Jak autorzy zaznaczyli w podtytule jest to opowieść o życiu miasta w latach 1918-1939.

Sosnowiec w latach międzywojennych to okres, gdy próbowano uporządkować pozaborową rzeczywistość w mieście. Chaotyczna zabudowa, brak kanalizacji, brak podstawowych funkcjonalnych budynków użyteczności publicznej, które nie nadążały za szybko rozwijającym się miastem. To w tym okresie powstał dzisiejszy Urząd Miasta, poczta, liczne szkoły, budynek do niedawna działającego szpitala numer 2 i wiele osiedli mieszkalnych. Rozbudowywano też infrastrukturę transportową, przebudowano drogi oraz linię tramwajową. O tym okresie opowiada nam właśnie “Sosnowiec między wojnami”.

Kim są autorzy? Tomasz Kostro to przede wszystkim znany dziennikarz, ale także autor świetnej książki “Na początku był cynk”, w której w ciekawy sposób opisał początki zagłębiowskiego przemysłu. Anna Urgacz-Szczęsna również działała na niwie prasowej, ale najbardziej znana jest dzięki inicjatywie pod nazwą Klub Sosnowiecki, który z czasem przerodził się w Klub Zagłębiowski (www.klubzaglebiowski.pl), na łamach którego publikuje swoje oraz współpracujących z nią osób artykuły na temat przeszłości Zagłębia Dąbrowskiego.

Książka “Sosnowiec między wojnami” zapowiada się na ciekawe uzupełnienie dostępnej na rynku literatury. Będzie to też ciekawe zgromadzenie w jednym miejscu wielu na co dzień  niedostępnych materiałów. Wiele nieznanych faktów, niepublikowane wcześniej fotografie i dwie dodatkowe niespodzianki, czyli płyta z utworami Jana Kiepury oraz reprint mapy z Sosnowca z lat międzywojennych. Serdecznie polecamy i zachęcamy do nabycia tej lektury. Książkę można nabyć m.in. w Centrum Informacji Miejskiej w cenie 65 zł. A jeśli ktoś się jeszcze waha, zapraszamy do przeczytania recenzji w grudniowym Sosnarcie.

[PP]

Bear