Sosnowiec Hotel Victoria – Kolejna pocztówka w galerii

 

64 – Widok z Sosnowca – Dworzec kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, czyli dzisiejszy dworzec główny. Dworzec kolei Warszawsko-Wiedeńskiej od początku swojego istnienia był centralnym budynkiem miasta. Budynek ten w pierwotnej wersji oddano do eksploatacji w roku 1859. W związku z położeniem przygranicznym Sosnowiec był bardzo ważnym ośrodkiem kolejowym, zarówno dla transportu osobowego, jak i (a może przede wszystkim) dla transportu towarowego. Na początku XX wieku wybudowana została dzisiejszą halę główną dworca. Pocztówka przedstawia dworzec przed wybudowaniem hali. Funkcję hali dworcowej spełniał budynek z zegarem. Niezwykle ciekawie prezentuje się plac przed dworcem porośnięty całkiem sporych rozmiarów drzewami. / Wydana nakładem: J.Szlachetka, Sielce p.Sosnowice.

 

65 – Sosnowiec, Wnętrze Kościoła. Pocztówka przedstawia wnętrze Katedry p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Budynek ten powstał w latach 1893-1899, a jego projektantem był architekt Karol Kozłowski. Wnętrze katedry przyozdobiły malowidła Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembło. Kilka lat później, w okolicy katedry wzniesiono budynek plebani. Wiele elementów wyposażenia wnętrza zostało ufundowanych przez ówczesne zakłady pracy oraz przez osoby prywatne. Przykładem tego jest ołtarz główny wybudowany ze składek robotników Walcowni Milowickiej. Za budowniczego dzisiejszej katedry uważa się księdza Dominika Rocha Milberta, późniejszego wieloletniego proboszcza. W 1967 roku w sosnowieckim kościele miały miejsce uroczystości milenijne w których udział wziął Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński i Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, a wówczas Metropolita Krakowski. Wtedy to niby przypadkiem okolice katedry stały się parkingiem dla wielu państwowych ciężarówek, a na bramie wejściowej na teren katedry zawisnął gruby górniczy łańcuch z ogromną kłódką. Próby zakłócenia uroczystości przez władze komunistyczne nie powiodły się i uroczystości milenijne odbyły się zgodnie z planem, a pamiętny łańcuch można oglądać dziś w katedrze. W roku 1999 sosnowiecka katedra podniesiona została do rangi bazyliki mniejszej. Na placu obok kościoła znajduje się mogiła pierwszego biskupa diecezji sosnowieckiej Adama Śmigielskiego. Prezentowana pocztówka pochodzi z początku XX wieku. / Wydana nakładem: Polskiego Towarzystwa Księgarni Kolejowych „Ruch” S.A..

 

66 – Sosnowiec, Pomnik Kościuszki. Znajdujący się na dzisiejszym Placu Kościuszki pomnik to już trzecia wersja odsłoniętego w 1917 roku postumentu. Pierwsza wersja przedstawiała orła z opuszczonymi nieco skrzydłami. Kilka lat później orzeł już zrywał się do lotu, ponieważ było to już po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. To właśnie tą wersję pomnika można zobaczyć na powyższej pocztówce. Niestety, podobnie jak wiele innych patriotycznych symboli wolności polaków, również pomnik Tadeusza Kościuszki nie przetrwał wojennej zawieruchy. Dopiero w latach osiemdziesiątych odbudowano pomnik, który w niezmienionej formie trwa do dziś. Pod pomnikiem odbywają się corocznie uroczystości z okazji święta 3-go Maja. / Wydana nakładem: Polskiego Towarzystwa Księgarni Kolejowych Ruch S.A.

 

67 – Sosnowiec, Sąd Okręgowy. Budynek ten zwany był na początku XX wieku Nowym Pałacem Schoena. Pałac ten jest jednym z najciekawszych budynków zlokalizowanych na terenie Zagłębia Dąbrowskiego. Charakterystyczna neogotycka wieża budzi zainteresowanie przechodniów. Obiekt powstał nad Przemszą, we śródmieściu w okolicy Kuźnicy. Zbudowano go na polecenie Oskara Schoena. Prace budowlane ukończono w 1903 roku. W okolicy pałacu urządzono stylizowany park wraz ze zbiornikiem wodnym. Obecnie po parku zostało niewiele śladów. Wewnątrz pałacu ogromne wrażenie robi sala balowa, monumentalna klatka schodowa oraz widok z wieży na okolicę. Nowy Pałac Schoena ma swoją piękną kartę w historii Polski. Podczas I powstania śląskiego znajdował się tutaj punkt dowodzenia. W roku 1923 Nowy Pałac Schoena stał się siedzibą sądu i nadal sprawuje tę funkcję. Za kilka lat planowane jest jednak opuszczenie pałacu przez sąd, jest to jednak uzależnione od adaptacji innego budynku do którego sąd miałby się przenieść. Podczas drugiej wojny światowej w budynku pałacu mieścił się Deutsches Haus. Sam pomysłodawca budowy pałacu niestety źle skończył – został zastrzelony prze bojówki robotnicze podczas rewolucji 1905. / Wydana nakładem: Fot. Art. Bracia Altman w Sosnowcu.

 

68 –  Sosnowiec Granica, Peron stacyjny. Granica to dzisiejsza dzielnica Sosnowca – Maczki. Od czasu powstania w tej miejscowości dworca kolei Warszawsko-Wiedeńskiej (w połowie XIX wieku) Granica stała się ważnym ośrodkiem kolejowym. Dworzec spełniał zadania przejścia granicznego pomiędzy Austrią i Rosją. Tym samym stał się też istotnym miejscem dla transportu pocztowego. Pocztówka przedstawia peron w latach jego świetności, dziś przez stację w Maczkach rzadko przejeżdżają pociągi, jeszcze rzadziej się tam zatrzymują. / Wydana nakładem: T.Lisieckiej w Granicy.

 

69 – Widok z Sosnowca Hotel “Victoria”. Budynek w którym się mieścił Hotel “Victoria” powstał około 1880 roku, przez co należał do najstarszych w centrum miasta. Z początku funkcjonował tu należący do Ludwika Mauve Hotel “Poznański”. Charakterystyczna narożna sylwetka sprawiła, że należał on do najchętniej fotografowanych obiektów w Sosnowcu. Nie bez znaczenia była też jego lokalizacja, tuż na przeciw dworca kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, czyli dzisiejszego dworca głównego. Hotel “Victoria” słynął z wygodnych pokojów oraz wspaniałej restauracji, która była miejsce spotkań elit biznesowych i intelektualnych początków dwudziestego wieku. Niektóre opracowania mówią, że “Victoria” stała się “Victorią” dopiero w drugim dziesięcioleciu XX wieku, prezentowana dziś pocztówka jest jednym w wielu dowodów, że nazwa ta funkcjonowała już na pewno przed 1901 rokiem. Budynek, w którym działał przez lata Hotel “Victoria” po II wojnie światowej został odebrany właścicielom i urządzono w nim m.in. księgarnię “Dom Książki”. Obiekt został wyburzony pod koniec lat 60 w związku z modernizacją dzisiejszej ulicy 3 Maja. / Wydana nakładem: J. Szlachetka, Sielce.

 

70 – Sosnowiec Kościół. Pocztówka przedstawia Katedrę p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Budynek ten powstał w latach 1893-1899, a jego projektantem był architekt Karol Kozłowski. Wnętrze katedry przyozdobiły malowidła Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembło. Kilka lat później, w okolicy katedry wzniesiono budynek plebani. Wiele elementów wyposażenia wnętrza zostało ufundowanych przez ówczesne zakłady pracy oraz przez osoby prywatne. Przykładem tego jest ołtarz główny wybudowany ze składek robotników Walcowni Milowickiej. Za budowniczego dzisiejszej katedry uważa się księdza Dominika Rocha Milberta, późniejszego wieloletniego proboszcza. W 1967 roku w sosnowieckim kościele miały miejsce uroczystości milenijne w których udział wziął Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński i Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, a wówczas Metropolita Krakowski. Wtedy to niby przypadkiem okolice katedry stały się parkingiem dla wielu państwowych ciężarówek, a na bramie wejściowej na teren katedry zawisnął gruby górniczy łańcuch z ogromną kłódką. Próby zakłócenia uroczystości przez władze komunistyczne nie powiodły się i uroczystości milenijne odbyły się zgodnie z planem, a pamiętny łańcuch można oglądać dziś w katedrze. W roku 1999 sosnowiecka katedra podniesiona została do rangi bazyliki mniejszej. Na placu obok kościoła znajduje się mogiła pierwszego biskupa diecezji sosnowieckiej Adama Śmigielskiego. Prezentowana pocztówka pochodzi z początku XX wieku. Pocztówka ma też niemieckojęzyczny opis: „Sosnowice Kath. Kirche”. / Wydana nakładem: J.W.K.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8

Bear