Sosnowiec Hale Targowe – Kolejna pocztówka w galerii

29 – Sosnowiec, Główny dworzec kolejowy. Dworzec kolei Warszawsko-Wiedeńskiej od początku swojego istnienia był centralnym budynkiem miasta. Budynek ten w pierwotnej wersji oddano do eksploatacji w roku 1859. W związku z położeniem przygranicznym Sosnowiec był bardzo ważnym ośrodkiem kolejowym, zarówno dla transportu osobowego, jak i (a może przede wszystkim) dla transportu towarowego. Na początku XX wieku wybudowana została dzisiejszą halę główną dworca. Pocztówka przedstawia ciekawe ujęcie z widokiem na plac przed dworcem. / Wydana nakładem Księgarni „Wiedza” Sosnowiec.

30 – Sosnowiec, Kościół Serca Jezusowego. Pocztówka przedstawia widok na kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, zwany z racji swojego położenia Kościółkiem Kolejowym. Ten charakterystyczny sosnowiecki budynek powstał w 1862 roku z datków kolejarzy i mieszkańców Sosnowca. Pierwszym rektorem kościoła był ksiądz Dominik Roch Milbert, który do historii Sosnowca przeszedł jako budowniczy tzw. nowego kościoła, czyli dzisiejszej Bazyliki Katedralnej. Innym słynnym rektorem był ksiądz kanonik Franciszek Raczyński, barwna postać przedwojennego Sosnowca. Kanonik Raczyński działał w organizacjach charytatywnych, w czasie drugiej wojny światowej po wygłoszeniu patriotycznego kazania został brutalnie przesłuchany przez gestapo, w wyniku czego po niedługim czasie zmarł. Pocztówka pochodzi z czasów, kiedy Sosnowiec nie miał jeszcze praw miejskich.  / Wydana nakładem Wł. Czechowskiego Sosnowiec.

31 – Sosnowiec, Niemce Klub. Ciekawa, rzadko spotykana widokówka. Opisana jako Strzemieszyce, Krs.Bendsburg O./S. Klubhaus In Niemce. Niemce to dzisiejsze Ostrowy Górnicze, dzielnica Sosnowca. Ten istniejący do dziś budynek zaprojektowali w stylu zakopiańskim architekci z Warszawy Kazimierz Jankowski i Franciszek Lilpop. Oddano go do użytku w 1903 roku. Był miejscem wielu wydarzeń artystycznych, społecznych oraz miejscem okazjonalnych spotkań kierownictw pobliskich zakładów pracy. Okresowo nazywano Klub – Gospodą. Dziś jest własnością osób prywatnych. / Wydana nakładem nieokreślonego na kartce wydawcy.

32 – Sosnowiec, Ukłony z Sosnowca. Na początku XX wieku popularny był pomysł tworzenia pocztówek z napisem Pozdrowienia z Sosnowca, Ukłony z Sosnowca. Napisy te zazwyczaj wypełniano miniaturowymi obrazkami fragmentów miasta. W tym przypadku litery tworzące napis wypełniono zdjęciami niewiast w różnym wieku. / Wydana nakładem nieokreślonego na kartce wydawcy.

33 – Sosnowiec, ul. Kolejowa, dziś 3-go Maja. Widok na narożny budynek znajdujący się do dziś w okolicy dzisiejszego Placu Stulecia. Ciekawostką jest fakt, że okno na pierwszym piętrze już wówczas było zamurowane. Obok budynek księgarni i letni ogródek Cukierni Warszawskiej. Niektórych może dziwić bujne drzewa przed dworcem PKP. Na niektórych wydaniach pocztówek z tym widokiem kramy handlarzy znajdujące się wzdłuż ulicy zostały wyretuszowane. Tutaj widzimy je w pełnej „okazałości”. / Wydana nakładem: Księgarnia „Wiedza” Sosnowiec.

34 – Sosnowiec, Cerkiew prawosławna. Widokówka przedstawia cerkiew pod wezwaniem Św. Mikołaja. Ten przepiękny budynek znajdujący się w centrum Sosnowca nie miał niestety długiego żywota. Wybudowany został w 1905 roku w okolicy skrzyżowania dzisiejszej ulicy 3-go Maja i ulicy Wawel, ze składek wiernych oraz przemysłowców sosnowieckich, m.in. Henryka Dietla. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości cerkiew przekształcono na kościół katolicki. W 1938 roku budynek wyburzono jako symbol niegdysiejszej dominacji rosyjskiego zaborcy. Decyzję podjął Felicjan Sławoj Składkowski, Premier Rządu RP. Pomimo licznych protestów również ze strony katolickich duchownych budynek zniknął na zawsze z krajobrazu Sosnowca. Prezentowana kartka ukazuje ogrom budynku cerkwi w porównaniu z istniejącym do dziś domami mieszkalnymi widocznymi po prawej stronie zdjęcia. Gdyby cerkiew przetrwała do dziś byłaby największą atrakcją Sosnowca. /  Wydana nakładem nieokreślonego na kartce wydawcy

35 – Sosnowiec, ul Modrzejowska . Ulica ta od samego początku miała charakter handlowy. Liczne sklepy i punkty usługowe przyciągały mieszkańców nie tylko Sosnowca, ale również okolicznych miejscowości. To tutaj mieściły się najbardziej znane w mieście zakłady fotograficzne, w bramach działały liczne drobne manufaktury. Znajdujące się na Modrzejowskiej kamienice w znacznym procencie należały do ludności pochodzenia żydowskiego. Na prezentowanej pocztówce widać po prawej stronie nieistniejące dziś Hale Targowe. /  Wydana nakładem Polskiego Towarzystwa Księgarń Kolejowych „Ruch” Sp. akc. Warszawa

36 – Sosnowiec, Ogólny widok. Tytuł pocztówki nieco dziwny, ponieważ w rzeczywistości przedstawia ona ciąg budynków przy dzisiejszej ul.3-go Maja. Na pierwszym planie widzimy budynek narożny znajdujący się do dziś w okolicy dzisiejszego Placu Stulecia. Warto zwrócić uwagę na ruch uliczny, a właściwie na bezruch uliczny, który w tym miejscu w dzisiejszych czasach jest nie do pomyślenia. /  Wydana nakładem: Księgarnia „Wiedza” Sosnowiec.

37 – Sosnowiec Hale Targowe. Ulica Modrzejowska od samego początku miała charakter handlowy. Liczne sklepy i punkty usługowe przyciągały mieszkańców nie tylko Sosnowca, ale również okolicznych miejscowości. To tutaj mieściły się najbardziej znane w mieście zakłady fotograficzne, w bramach działały liczne drobne manufaktury. Znajdujące się na Modrzejowskiej kamienice w znacznym procencie należały do ludności pochodzenia żydowskiego. Na prezentowanej pocztówce widać po prawej stronie nieistniejące dziś Hale Targowe, na wprost dzisiejsza ulica Kościelna. / Wydana nakładem: Księgarnia „Wiedza” Sosnowiec.

38 – Sosnowiec, Cerkiew. Widokówka przedstawia cerkiew pod wezwaniem Św. Mikołaja. Ten przepiękny budynek znajdujący się w centrum Sosnowca nie miał niestety długiego żywota. Wybudowany został w 1905 roku w okolicy skrzyżowania dzisiejszej ulicy 3-go Maja i ulicy Wawel, ze składek wiernych oraz przemysłowców sosnowieckich, m.in. Henryka Dietla. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości cerkiew przekształcono na kościół katolicki. W 1938 roku budynek wyburzono jako symbol niegdysiejszej dominacji rosyjskiego zaborcy. Decyzję podjął Felicjan Sławoj Składkowski, Premier Rządu RP. Pomimo licznych protestów również ze strony katolickich duchownych budynek zniknął na zawsze z krajobrazu Sosnowca. Gdyby cerkiew przetrwała do dziś byłaby największą atrakcją Sosnowca. /  Wydana nakładem: Wydawnictwo R.Brandys w Strzemieszycach.

39 – Sosnowiec, Widoki z Sosnowca Wnętrze kościoła kolejowego. Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa często nazywany jest z racji swojego położenia Kościółkiem Kolejowym powstał w 1862 roku z datków kolejarzy i mieszkańców Sosnowca. Pierwszym rektorem kościoła był ksiądz Dominik Roch Milbert, który do historii Sosnowca przeszedł jako budowniczy tzw. nowego kościoła, czyli dzisiejszej Bazyliki Katedralnej. Innym słynnym rektorem był ksiądz kanonik Franciszek Raczyński, barwna postać przedwojennego Sosnowca. Kanonik Raczyński działał w organizacjach charytatywnych, w czasie drugiej wojny światowej po wygłoszeniu patriotycznego kazania został brutalnie przesłuchany przez gestapo, w wyniku czego po niedługim czasie zmarł. Na widokówce możemy oglądać unikatowy widok ołtarza w jego pierwotnej wersji. / Wydana nakładem: Wydawnictwo J.Szlachetka, Sielce p.Sosnowice.

40 – Sosnowiec, Szkoła Realna. Budynek znajdujący się przy dzisiejszej ulicy Żeromskiego został ufundowany przed Henryka Dietla niemieckiego przemysłowca mieszkającego w Sosnowcu. Dietel, któremu Sosnowiec w znacznym stopniu zawdzięcza swój rozwój miał na Pogoni swoją fabrykę włókienniczą, która znana była w całej Europie. W jej sąsiedztwie wybudował swój pałac wraz z otaczającym go parkiem oraz kościół ewangelicki. Budynek był bardzo okazały, jak na tamte czasy. Miał okazałe aule i sale wykładowe, co było o tyle istotne, iż wcześniej nauka odbywała się w fabrycznych pomieszczeniach, często surowych i zupełnie do tego nieprzystosowanych. Ponadto budynek szkoły miał wiele ciekawych detali architektonicznych jak freski oraz dobrze zachowaną do dziś sztukaterię. Uroczyste otwarcie budynku Szkoły Realnej miało miejsce w 1898 roku i było wielkim wydarzeniem towarzysko społecznym w rodzącym się mieście. Przybyli na nie przedstawiciele władz zaborców rosyjskich, duchowieństwa, ale również tłumy sosnowiczan. W czasie I wojny światowej w budynku Szkoły Realnej mieściła się niemiecka administracja. Popularna dziś nazwa – Staszic, przypisywana nie tylko szkole, ale również budynkowi, w którym się mieściła, pojawiła się w 1916 roku. Powstała Wyższa Szkoła Realna im. Stanisława Staszica. W czasie II wojny światowej Niemcy w budynku ufundowanym przez Dietla utworzyli swoją własną szkołę techniczną. Po wojnie w tym miejscu zaczęło działać Liceum Ogólnokształcące im. Staszica. W 1970 roku w budynku dawnej Szkoły Realnej zagościł Uniwersytet Śląski, konkretnie Wydział Techniki./ Wydana nakładem: Michał Kleniec Sosnowiec.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Bear