Janusz Maszczyk: Karty historii z okupowanego przez Niemców Sosnowca (1939-1945)

Z kolei córka państwa Albrechtów – Wanda – po mężu Kowalska (1924-1983), pseud. „Wanda”, staczała boje będąc już harcerką i żołnierzem Szarych Szeregów i ZWZ-AK. Za działalność konspiracyjną została aresztowana i uwięziona początkowo na Majdanku, później więziono ją w Auschwitz i Ravensbrück.

Syn z kolei – Janusz Kazimierz (1926-1944), pseud. „Janosik”, był żołnierzem pułku AK “Baszta”. W 1940 roku został aresztowany i uwięziony na Pawiaku (marzec-maj 1940). Za wolną i niepodległą Polskę – Ojczyznę naszą – poległ w powstaniu warszawskim. Konie cytatu.

9 – Wspomnienia rodzinne i własne.

………………………………………………………………………………………………………………….

 

Bardzo serdecznie dziękuję Szanownej Pani Danucie Bator z www.fotoplska.eu za możliwość opublikowania zdjęcia. Dziękuję też serdecznie za możliwość bezinteresownej publikacji zdjęć mojemu przyjacielowi – Pawłowi Ptak. Naczelnemu redaktorowi znanego sosnowieckiego portalu internetowego – 41-200.pl oraz wyjątkowemu pasjonatowi kart z historii naszego Sosnowca.

 

Uprzejmie przypominam, że wszystkie artykułu autora jak do tej pory są publikowane bezinteresownie. Z tego tytułu nie korzystałem więc dotąd nigdy i nie czerpię też nadal absolutnie żadnych korzyści materialnych, ani też innych profitów, poza tylko satysfakcją autorską.

Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone.

 

Katowice, listopad 2018 rok

                                                                                         Janusz Maszczyk

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Bear