Janusz Maszczyk: Gdzie sportowcy z tamtych lat? Część 3
[Rok 1961 lub 1962. Mecz mistrzowski rozegrany w Gliwicach z wojskową drużyną „Granica”. Janusz Maszczyk (jasna koszulka i ciemne spodenki) – faulowany w trakcie wykonywania rzutu do bramki przeciwnika, co doskonale uchwyciło oko aparatu fotograficznego.]
[Rok 1961 lub 1962. Mecz mistrzowski rozegrany w Gliwicach z wojskową drużyną „Granica”. Janusz Maszczyk w trakcie wykonywania tak zwanej finezyjnej przerzutki ponad wyskakującym bramkarzem. Dopiero aparat fotograficzny uchwycił jak w trakcie gry ulegają pewnej deformacji ręce i nogi zawodnika, a nawet i sylwetka człowieka.]
………………………………………………………………………………………………………
Zdjęcia, informacje prasowe i protokoły pomeczowe oraz tekst – Janusz Maszczyk. Tylko jedno zdjęcie zostało pozyskane z Wiki Zagłębie, za co autor tego artykułu bardzo serdecznie dziękuje.
Uprzejmie przypominam, że wszystkie artykułu autora jak do tej pory są publikowane bezinteresownie. Z tego tytułu nie korzystałem więc dotąd nigdy i nie czerpię też nadal absolutnie żadnych korzyści materialnych, ani też innych profitów, poza tylko satysfakcją autorską.
Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone.
Przypisy:
1 – Szczypiorniak 11 osobowy.
W grze brały udział dwie drużyny. Każda z nich liczyła po 11 zawodników + dwaj dodatkowi gracze jako rezerwowi. Podstawowym celem tej gry zespołowej było zdobycie jak największej ilości bramek. Punkty zdobywało się poprzez rzut piłki ręką w światło bramki. Gra toczyła bez przerwy przez 30 minut, po 10 minutach przerwy wznawiano drugą połowę, która też wynosiła 30 minut.
Podłożem boiska do szczypiorniaka była trawa. Dopuszczalny najmniejszy wymiar boiska wynosił 55 metrów szerokości i 90 metrów długości, zaś największe: 65 metrów szerokości i 110 długości. Wymiary bramek jak do gry w piłkę nożną.
Piłka ręczna 7 osobowa.
Wymiar boiska 40×20 metrów, a bramki 3×2 metry. Czas gry dwa razy po 30 minut i 10 minut po pierwszej połowie przerwa.
2 – Wspomnienia własne.
Katowice, wrzesień 2018 rok