70 lat temu zmarła Teresa Kierocińska

012 lipca 1946 roku w Sosnowcu zmarła siostra zakonna, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus Teresa Kierocińska. Znana w naszym mieście pod imieniem Matka Teresa od św. Józefa do której przylgnął też tytuł Matka Zagłębia wsławiła się tym, że podczas II wojny światowej uratowała wiele istnień polskich, ale również żydowskich.

Zanim jednak nasz sosnowiecka kandydatka na świętą (trwa proces beatyfikacyjny) zaczęła czynnie działać w naszym mieście w 1921 roku współzałożyła w Krakowie Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Przybywszy do Sosnowca prócz oddawaniu się modlitwie zaczęła czynnie uczestniczyć w licznych formach pomocy biednym i chorym. Jej zgromadzenie podejmowało liczne inicjatywy związane ze wsparciem sierot i starców. Prawdziwym bohaterstwem Matka Teresa wykazywała się podczas II wojny światowej. Gdzie ból, krzywda, bieda i zaraza tam zaraz pojawiały się zakonnice z sosnowieckiego zgromadzenia. Pod przewodnictwem Teresy Kierocińskiej organizowały one pomoc potrzebującym, w tym również więźniom Auschwitz, ale także miejscowym biednym i chorym. Znane są też relację mówiące o tym, że Matka Teresa udzieliła na terenie klasztoru schronienia żołnierzom AK. Najwięcej mówi się jednak o tym, że w czasie wojny w klasztorze ukrywali się Żydzi i to zarówno dzieci jak i dorośli. To ten wątek działalności Teresy Kierocińskiej sprawił, że otrzymała ona pośmiertnie w 1992 roku medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Zmarła 12 lipca 1946 roku w wieku 61 lat w Sosnowcu. Jej pogrzeb przyciągnął tłumy wiernych, dla których już za życia Matka Teresa była świętą. Pochowano ją na cmentarzu rzymsko-katolickim przy ulicy Smutnej. Jej skromny nagrobek znajduje się w okolicy kaplicy cmentarnej, choć nie spoczywa w nim już Matka Zagłębia. W roku 1982 jej doczesne szczątki przeniesiono do kościoła pod wezwaniem Najświętszego Oblicza Pana Jezusa przy Domu Macierzystym w Sosnowcu. Kościół mieści się przy ulicy której patronką jest Matka Teresa Kierocińska.

Czcigodna Służebnica Boża (osoba, wobec której promulgowano dekret o heroiczności cnót) Teresa Janina Kierocińska przeszła pomyślnie w latach 1983-88 proces beatyfikacyjny. W trakcie tego procesu zeznania na temat jej posługi składali m.in. uratowane przez nią w trakcie II wojny światowej dzieci pochodzenia żydowskiego, a także współpracujące z nią siostry karmelitanki. Są więc przesłanki, że być może kiedyś zostanie uznana oficjalnie za świętą kościoła katolickiego. To co od lat jest potwierdzane w zaciszach Watykanu, dla powojennej ludności Zagłębia było oczywiste. Matka Teresa Kierocińska była osobą świętą. Pamiętajmy o niej choćby przy okazji rocznicy śmierci. Wszystkich, którzy chcieliby więcej dowiedzieć się o życiu Matki Zagłębia polecamy zajrzeć tu.

[PP][fot. karmel.pl]

 

 

 

 

 

 

 

 

Bear