Zmarł Janusz Osiński – pogrzeb środa o 13…

Osiński Janusz cz-bW piątek dotarła do nas smutna wiadomość ze szpitala w Dąbrowie Górniczej. W wieku 85 lat zmarł tam Janusz Osiński, człowiek zasłużony dla kultury Zagłębia Dąbrowskiego, znany konferansjer i animator kultury.

Janusz Osiński to sosnowiczanin, postać znana przede wszystkim w środowisku sosnowieckich artystów. Pan Janusz przez lata był znakomitym konferansjerem (pracował m.in. na statku Stefan Batory), animatorem kultury w regionie, szefem kilku lokalnych instytucji (m.in. Metalowca), a także autorem trzech książek, w których opisał znanych ludzi związanych z naszym regionem. W ostatnich latach życia podczas licznych spotkań z czytelnikami Janusz Osiński opowiadał o osobach związanych z kulturą, rozrywką, sztuką i ze sportem sosnowieckim. Wielu z tych ludzi poznał osobiście, brał też czynny udział w wielu wydarzeniach kulturalnych, rozrywkowych i sportowych. Był laureatem nagrody miasta Sosnowiec za upowszechnianie kultury.

Kilka tygodni temu Pan Janusz przeszedł udar po którym stracił władzę w nogach, miał też częściowo problemy z mową. Udało nam się go odwiedzić jeszcze gdy był w szpitalu w Sosnowcu Zagórzu. O ile kłopoty z mówieniem dość szybko się zmniejszyły na tyle, że można było się z nim doskonale porozumieć o tyle sprawność fizyczna miała wrócić w wyniku rehabilitacji. Niestety kilka dni później nastąpiło znaczne pogorszenie stanu zdrowia w wyniku którego Pana Janusza wprowadzono w śpiączkę farmakologiczną z której według naszych informacji już się nie obudził. Zostawił po sobie artykuły prasowe, książki oraz wspomnienie o sobie jako człowieku pogodnym, sypiącym anegdotami jak z rękawa. Nam pozostało teraz popularyzować tę jego twórczość.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się na cmentarzu przy ul.Smutnej (okolice Al. Mireckiego), a rozpoczną się w środę o godzinie 13.

[PP]

 

Bear