Zawody sprawnościowe i festyn militarny

SOO Sprzęt wojskowyW najbliższy piątek na stadionie lekkoatletycznym przy Al. Mireckiego odbędą się Wojewódzkie Mistrzostwa o Odznakę Sprawności Fizycznej Śląskiej Organizacji Obronnej. Nazwa przedsięwzięcia brzmi dość tajemniczo, dlatego postanowiliśmy sprawdzić u samego źródła czego możemy spodziewać się po tej imprezie. Poprosiliśmy prezesa Śląskiej Organizacji Obronnej Pana Przemysława Karasia o kilka słów na temat Mistrzostw.

-Czym się Państwo zajmujecie?
-Zajmujemy się szeroko pojętą obronnością. Szkoleniem młodzieży, pod kątem przyszłej służby wojskowej, pierwszej pomocy oraz szkoleniem patriotycznym. W Sosnowcu działamy od roku uczestnicząc we wszystkich patriotycznych obchodach i wydarzeniach, głównie ze sztandarem Armii Krajowej. A co do młodzieży, poza uroczystościami… Uczymy ich zasad panujących we współczesnym świecie, zarówno w lesie jak i na rynku pracy. Młodzież ma okazję zapoznać się z budową i obsługą broni, taktyką wojskową, surviwalem, musztrą, która kształtuje w nich jedność, braterstwo i posłuszeństwo.
SOO przegladanie mapy-Z czego wynika fakt, że młodzież tak lgnie do Śląskiej Organizacji Obronnej?
-Poza niespotykanymi emocjami, jakich młodzi ludzie doświadczają podczas zajęć terenowych, zwłaszcza podczas imitacji pola walki, młodzieży brakuje w obecnych czasach zainteresowania ze strony zapracowanych dorosłych, brakuje im ich uwagi oraz wyznaczania jasnych zasad, obowiązków i autorytetów do naśladowania. Nie byliśmy na początku przygotowani na tak wygórowane wymagania, ale z czasem naszej kadrze udało się im sprostać. Głównie dzięki temu, że sami jesteśmy rodzicami i przewidujemy ich potrzeby. Wyznaczamy im zadania, podczas których muszą się wykazać inwencją twórczą i inicjatywą, potrafimy ich zarówno skrytykować, ale też idzie za tym pochwała, gdy wykonają zadanie, spełniając nasze oczekiwania. To dla nich bardzo ważne, żeby ich doceniać i w razie kłopotów, znaleźć spokojną chwilę, aby wysłuchać ich problemów. Musimy być przy tym bardzo czujni. Młodzież darzy nas zaufaniem, podobnie ich wychowawcy, jak również ich rodzice, z którymi jesteśmy w stałym kontakcie. To wszystko wymaga od nas dużej cierpliwości, pokory, wyrozumiałości i umiejętności interpersonalnych.
SOO grupa dzieci-Wiem, że wkrótce odbędzie się bardzo duża wojewódzka impreza sportowo-obronna i że Państwo macie z tym coś wspólnego?
-Tak, już w piątek 10 czerwca organizujemy “Wojewódzkie Mistrzostwa o Odznakę Sprawności Fizycznej”, na które serdecznie zapraszamy wszystkich spragnionych mocnych wrażeń kibiców. Mistrzostwa odbędą się w Sosnowcu, na stadionie lekkoatletycznym na Mireckiego 4, od godz.10-16.
-Co to za Mistrzostwa? Jakie są konkurencje?
-Mistrzostwa są naszym “czwartym dzieckiem”, jak się śmieje moja żona, a w stowarzyszeniu moja prawa ręka, odpowiedzialna za logistykę i PR. Mistrzostwa mają charakter głęboko patriotyczny, ze względu na Rok Cichociemnych, wraz z udziałem ostatniego żyjącego Cichociemnego, Aleksandra Tarnawskiego, ps. Upłaz.
Zaprojektowany przez nas siedmiobój ma na celu ukazanie młodzieży wszelkich braków w ich wyszkoleniu, słabość charakteru, wyłonienie najbardziej zgranej i sprawnej drużyny. Konkurencje to m.in. marszobieg na 3 km w pełnym oporządzeniu, drużynowe brzuszki z kłodą, obsługa broni, czy transport poszkodowanego przez tor przeszkód. O tym, jakie jeszcze są konkurencje, przekonacie się Państwo przybywając na Mistrzostwa.
SOO ranny-A czy można się jeszcze zapisać, gdyby ktoś chciał wziąć udział?
-Niestety, jeżeli chodzi o listę uczestników, została ona zamknięta już w kwietniu. Uczestnikami mogą być tylko uczniowie klas mundurowych oraz członkowie organizacji proobronnych z całego województwa śląskiego. Zgłosiło się ich aż 140, tak że spodziewamy się bardzo zaciętej rywalizacji, która wymaga dużej kibicującej widowni.
-A z czego wynika tak ogromne zainteresowanie młodzieży organizowanymi przez was Mistrzostwami?
-Zainteresowanie jest tak duże, gdyż nie ma takich Mistrzostw jak nasze. Na żadnej innej imprezie organizowanej dla tej grupy młodzieży nie ma tak ciekawych atrakcji, jak poza samymi konkurencjami i drogocennymi nagrodami. Ważne też jest bezpośrednie spotkanie ze wszystkimi służbami mundurowymi i sprzętem na jakim działają. Wszystkie atrakcje będą dostępne i bezpłatne dla każdego, kto przyjdzie na Mistrzostwa. Wozy służb mundurowych, których nie spotkacie Państwo na byle pikniku, naszpikowane technologią elektroniczną i sprzętem. Naprawdę warto przyjść i zobaczyć je na własne oczy, gdyż następna taka okazja pojawi się dopiero za rok…
SOO czołganie-A skąd pomysł, aby zorganizować Mistrzostwa właśnie w naszym mieście – Sosnowcu?
-Mieszkamy w Sosnowcu, na Pogoni i wychowujemy tu nasze dzieci. To nasze kochane miasto, chcemy je rozwijać, chcemy ocieplać jego wizerunek na tle wojewódzkim i nie wyobrażamy sobie, aby móc zorganizować Mistrzostwa gdziekolwiek indziej. Dzięki współpracy i pomocy ze strony Urzędu Miasta i samego Pana Prezydenta, który od razu objął patronatem nasze Mistrzostwa, będą miały odpowiednią renomę, poziom i rozgłos, za co jesteśmy bardzo wdzięczni.
-Słyszałem, że Wojewódzkie Mistrzostwa zgromadzą w naszym mieście znamienitych gości z całego kraju… Mogą Państwo zdradzić, kto u nas zagości i skąd w Was taka odwaga? Jesteście przecież młodziutkim stowarzyszeniem, które dopiero “raczkuje”.
-Jesteśmy bardzo konkretnymi, silnymi i doświadczonymi ludźmi. Nie boimy się wyzwań i dokładnie znamy swoje możliwości i kompetencje. Jesteśmy bardzo precyzyjni i dobrze zorganizowani. Nasze Mistrzostwa, choć odbywają się po raz pierwszy, otrzymały patronaty honorowe zarówno Ministerstwa Obrony Narodowej, Poseł na Sejm RP, pani Barbary Chrobak, Śląskiego Kuratorium Oświaty, Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego, Wojewody i Marszałka woj. Śląskiego, oczywiście Prezydenta Miasta Sosnowca, jak i wszystkich wyższych uczelni wojskowych z całego kraju. Patronują nam również uczelnie medyczne z województwa śląskiego. Powyższe patronaty poskutkowały zaproszeniem wszystkich najwyższych urzędników, rektorów, oraz samego Ministra Obrony Narodowej – Antoniego Macierewicza, który jak wiemy, ma w planach obecność na Mistrzostwach. Dodatkowo zaproszeni są goście ze związków kombatanckich i weterani, jak również dowódcy i prezesi organizacji proobronnych z naszego województwa. Spodziewamy się wysokiej frekwencji.
SOO Snajper-Niesamowity rozmach, cóż nasza redakcja może Wam organizatorom życzyć?
-Poza zamówieniem ładnej pogody i wspaniałej widowni, chyba tylko powodzenia, oraz szerokiego rozgłosu, aby przyszłoroczne Mistrzostwa były jeszcze większe, pełniejsze i na większą skalę promowały nasze kochane miasto.
-Życzymy zatem powodzenia i dużego rozgłosu.

 

 

 

Wojewódzkie Mistrzostwa o Odznakę Sprawności Fizycznej Śląskiej Organizacji Obronnej – program główny:

08.00 – 09.00 – Przybycie i rejestracja uczestników przez opiekuna drużyny
10.00 – Uroczyste otwarcie Mistrzostw :
– Przemarsz wszystkich uczestników wraz ze sztandarami ich organizacji, szkół,
– Podniesienie Flagi Państwowej,
– Odegranie Hymnu Państwowego, przez Wojewódzką Orkiestrę Policyjną
– Powitanie wszystkich uczestników, przybyłych gości, podkreślenie rangi “Wojewódzkich Mistrzostw” jako wyrazu szacunku do Ojczyzny, symboli narodowych oraz upamiętnienie roku Cichociemnych, co unaoczni wystąpienie ostatniego żyjącego na Śląsku Cichociemnego kpt Aleksandra Tarnawskiego “Upłaz”
10.00 – 10.20 – Krótkie przemówienia oficjeli (przywitanie gości, wsparcie na duchu uczestników)
– Pokaz Musztry Paradnej tegorocznego zwycięskiego zespołu mundurowego z Gliwic
10.30 – 15.00 – Mistrzostwa – start poszczególnych drużyn
14.50 – 15.20 – Prezentacja artystyczna z Klubu Kiepury Sosnowiec
15.20 – 15.40 – Ogłoszenie wyników, rozdanie nagród i dyplomów przez Prezesa Zarządu ŚOO i oficjeli
15.40 – 16.00 – Pożegnanie uczestników i gości.
Stanowiska promocyjne i pokazy:

Policja Wojewódzka z Katowic i Miejska z Sosnowca: sprzęt policyjny, robot detonacyjny + Orkiestra Policyjna + Wóz OPP + alko-gogle
Służba więzienna (st. środki przymusu bezpośredniego) + Wóz ze sprzętem interwencyjnym +
POKAZ interwencji
Areszt Śledczy S-c (Stanowisko daktyloskopowe)
Straż Graniczna Ruda Śląska (stanowisko informacyjne) + Wóz elektroniczny
do sprawdzania fałszywych dokumentów
Straż Miejska Sosnowiec (stanowisko sprzętowe) + Wóz interwencyjny Straży Miejskiej
Ochotnicza Straż Pożarna – wóz strażacki
Akademia Wychowania Fizycznego (stanowisko rekreacyjne + pokaz sportowy)
Wyższa Szkoła Medyczna S-c (stanowisko promocyjne szkoły) + POKAZ sprzętu i umiejętności
z Pierwszej POMOCY
Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe – instruktaż i pokaz pierwszej pomocy
Wyższa Szkoła Humanitas S-c (st. promocyjne szkoły- bezpieczeństwo narodowe)
Muzeum Spadochroniarstwa Wisła (stanowisko z eksponatami)
Klub Kiepury S-c (stanowiska promocyjne zajęć pozalekcyjnych Klubu) + POKAZ SINKENDO i tańca CHEERLEADERS
WKU w Będzinie ( st.promocyjne WKU pod kątem obrony terytorialnej) +
TEST WIEDZY O WOJSKU (dla chętnych)
Śląski Uniwersytet Medyczny (st. Promocyjne szkoły + pokazy specyfikacji wszystkich medycznych kier.)
Krótki wykład o działalności Cichociemnych prezentowany przez mgr historii, Kamila Kartasińskiego
Warsztaty tematyczne CKZiU Sosnowiec
DSSR – stanowisko pokazowe z bronią czarnoprochową i pneumatyczną
Helikopter z Lotniczej Pizzerii Raj z Sosnowca
Jednostka Wojskowa z Bytomia nr 3946 (stanowisko z trenażerem do nauki strzelania).

Obrona

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Polecamy i w imieniu organizatorów zapraszamy.

[PP]

Bear