Zagłębiowska Nagroda “Humanitas”, znamy laureatów!

Humanitas nagrodzeniWe wtorek 21 czerwca w sosnowieckiej Muzie po raz jedenasty odbyło się uroczyste wręczenie  Zagłębiowskiej Nagrody “Humanitas”. Przypomnijmy, iż Zagłębiowska Nagroda „Humanitas” jest to wyróżnienie przyznawane za umacnianie tożsamości Zagłębia Dąbrowskiego, promowanie regionalnych osiągnięć kulturalnych, naukowych i gospodarczych oraz integrowanie mieszkańców wokół lokalnych wartości. Wysoka Kapituła uhonoruje osoby i instytucje wybitnie zasłużone dla życia społecznego regionu, kształtujące wartościowy wizerunek Zagłębia Dąbrowskiego. W poprzednich latach nagrodę otrzymali m.in. prof. Jacek Wódz, Jacek Cygan, czy Zbigniew Białas. 

W tym roku pojawiła się trzecia kategoria nagród, prócz dotychczasowych promocyjnych i honorowych nagrodę otrzyma też wyróżniający się przedsiębiorca. Imprezę uświetnił swoim występem satyryk Andrzej Poniedzielski. W poszczególnych kategoriach nominowani byli:

Kandydaci do Nagrody Honorowej:

1. Prof. Henryk Kuźniak

2. Ks. Piotr Pilśniak

3. Dariusz Niebudek

4. Prof. Jacek Rykała

5. Gabriel Gietzky

Kandydaci do Nagrody Promocyjnej:

1. Stowarzyszenie Regionalne Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego

2. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 15 w Sosnowcu

3. Miejski Klub im. Jana Kiepury w Sosnowcu

4. Zespół Szkół Stylizacji i Ubioru w Sosnowcu

5. Zespół Szkół Plastycznych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej

Kandydaci do Nagrody Gospodarczej:

1. NUTRICO Sp. z o.o.

2. Hotel Centrum Sosnowiec

3. HOBAS System Polska Sp. z o.o.

Decyzją Wysokiej Kapituły Konkursu o Zagłębiowską Nagrodę „Humanitas”, która obradowała 24 maja, a w której skład weszły władze samorządowe miast Zagłębia, naukowcy oraz dotychczasowi laureaci wyróżnienia wybrali tegorocznych zwycięzców a są nimi.

Laureatem Nagrody Honorowej został prof. Jacek Rykała.

Sosnowiczanin. Poeta, reżyser, profesor malarstwa, absolwent III Liceum Ogólnokształcącego w Sosnowcu im. Bolesława Prusa oraz absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Wydziału Grafiki w Katowicach. Na ASP w Katowicach (której w latach 2005-2012 był Prorektorem) kieruje Pracownią Malarstwa. Jeden z najwybitniejszych malarzy Zagłębia Dąbrowskiego. Jego prace były wystawiane na ponad 300 wystawach zbiorowych na całym świecie, m.in. w Kopenhadze, Amsterdamie, Paryżu, Berlinie czy Nowym Jorku. Twórczość Profesora Jacka Rykały była omawiana w kilkuset artykułach – analizach i recenzjach. Jako jeden z niewielu artystów miał za życia indywidualną wystawę retrospektywną w Muzeum Narodowym w Krakowie. Jego obrazy znajdują się w zbiorach wielu polskich muzeów w tym m.in. Muzeum Narodowym w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Szczecinie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Łodzi, Muzeach Miejskich w Sosnowcu, Jaworznie, Katowicach czy Chorzowie. Za swoją wybitną twórczość artystyczną wielokrotnie nagradzany m.in. wyróżnieniem na International Kunstbiennale „Seetal” w Szwajcarii I Nagrodą na Biennale Sztuki Młodych „Droga i Prawda”, Srebrnym Medalem Gloria Artis oraz Doroczną Nagrodą Artystycznej Marszałka Województwa Śląskiego. W 2016 roku obchodzi czterdziestolecie swojej pracy twórczej.

Laureatem Nagrody Promocyjnej został Klub Kiepury.

Miejski Klub im. Jana Kiepury w Sosnowcu funkcjonuje na rynku kulturalnym Sosnowca od 1983 roku. Jest jednym z najważniejszych podmiotów organizującym życie kulturalno-oświatowe w Zagłębiu Dąbrowskim, organizator koncertów, przedstawień teatralnych, kabaretów, wernisaży, wystaw, przeglądów, konkursów muzycznych oraz turniejów tanecznych, w tym m.in.: Koncertów Śląskiej Orkiestry Kameralnej, Ogólnopolskich i Międzynarodowych Turniejów Tańca Sportowego i Tańca Towarzyskiego, Tańca Cheerleaders” czy festiwalu „Sosnowieckie Dni Muzyki Znanej i Nieznanej”. W ramach codziennej działalności prowadzi ponad 40 sekcji w aż 80 grupach, w których swoje talenty szlifuje ponad 3 tys. osób. Od 2015 roku administruje jedną z najnowocześniejszych sal widowiskowo-koncertowych po dawnym kinie „Muza”, przy ul. Warszawskiej 2.

Laureatem Nagrody Gospodarczej został Hotel Centrum.

Oddany do użytku w 2015 roku Hotel Centrum Sosnowiec na rogu ulic Modrzejowskiej i Warszawskiej, znajduje się w 130-letniej kamienicy, której przywrócono dawną świetność. Inwestycja była współfinansowana z funduszy unijnych. Mimo krótkiego okresu działalności Hotel Centrum Sosnowiec wraz z Restauracją Warszawska, będącą elementem nominowanego podmiotu, otrzymał znaczące wyróżnienia w tym Czapka przewodnika Gault&Millau 2016, czy „Restauracja z przyszłością”. Hotel Centrum Sosnowiec wspiera lokalne inicjatywy kulturalno-społeczne w tym: „4 Bieg Charytatywny na rzecz Hospicjum”, „Sosnowieckie Dnih Literatury” czy „Narodowe Czytanie”. Podmiot blisko współpracuje także z zawodowymi szkołami z terenu Sosnowca, organizując praktyki dla Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu oraz proponując pracę dla najlepszych praktykantów.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i liczymy na dalsze promowanie przez nich naszego regionu.

[PP][fot. Grzegorz Olszowski]

Bear