Za nami VI Wystawa Makiet Modułowych w ZSTiL

Z roku na rok jest coraz więcej chętnych do odwiedzania wystawy makiet modułowych w sosnowieckim Zespole Szkół Technicznych i Licealnych. Wystawa ta to prawdziwa gratka dla miłośników kolei, kolekcjonerów i modelarstwa, okazja do spotkań i wspólnego poszerzania wiedzy.

W tym roku po raz pierwszy pojawiła się też możliwość nabycia kolejki oraz elementy niezbędne do budowy makiet kolejowych. Znakomicie wyposażone stoisko przyciągało wzrok tuż po wejściu na teren szkoły. Następnie przechodziło się do miejsca głównej ekspozycji. Jak co roku prezentacja odbywała się na dwóch salach gimnastycznych, które na potrzeby spotkania zamieniły się w sieć torowisk wzbogaconych o ciekawe makiety. Długość trasy przejazdu pociągów w tym roku wynosiła 110 metrów, pociągi poruszały się według rozkładów jazdy. Tego typu rozwiązanie pozwala zobaczyć jednocześnie na torze modele starych lokomotyw oraz nowoczesnych składów.
Makieta miała siedem stacji kolejowych oraz 3 przystanki osobowe. Były również stacje techniczne do obsługi składów.

Jak zapewniają organizatorzy “flotę” stanowiło około trzydziestu lokomotyw oraz około dwustu przeróżnych wagonów. Odwzorowane z najmniejszymi szczegółami torowiska oraz ich okolice są warte obejrzenia (budynki, rzeki, jeziora, pastwiska, lasy), nie tylko przez miłośników kolei. Dla dorosłych zwiedzających to znakomity pretekst do wspomnień z dzieciństwa.  Dla licznie przybyłych dzieci była to bardzo duża atrakcja. Wielu ludzi robiło fotografie makiet.

Po raz pierwszy pojawiło się stoisko promocyjne PKP. Kolejna nowość to możliwość skonfrontowania rozmiaru modelu z rozmiarem rzeczywistej lokomotywy, która znajduje się na terenie szkoły.

Przypomnijmy, że makieta powstaje dzięki nieformalnej grupie sTTandard oraz niemieckiej grupie FKTT i słowackim kolekcjonerom z KMZ Horky.
Na kolejne spotkanie z makietami modułowymi zapraszamy za rok, a tymczasem zachęcamy do obejrzenia zdjęć z tegorocznej wystawy.

[PP]

Bear