Wojciech Leśniak ze “Złotą Maską” za Szwejka!!!

Podczas poniedziałkowej gali w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej aktor i reżyser z Teatru Zagłębia Wojciech Leśniak otrzymał “Złotą Maskę” za rolę w spektaklu “Dobry wojak Szwejk”. To piąta “Złota Maska” w karierze Pana Wojciecha.

Wcześniej otrzymał tę nagrodę w 1988 roku za rolę Tytusa w “Tytus, Romek i A’tomek”, w 1991 roku za rolę Blonda w “Królu”, w 1997 roku za rolę Perote w “Księżniczce na opak wywróconej” i za rolę Szambelana w “Iwonie księżniczce Burgunda” oraz rok później za rolę Szatana w “Kordianie”. Piąta “Złota Maska” za “Dobrego wojaka Szwejka” wręczona zostanie Wojciechowi Leśniakowi na deskach teatru, w którym w 1976 roku zaczynał swoją bogatą karierę artystyczną.

Od lat związany z jest Teatrem Zagłębia, zawsze uśmiechnięty ulubieniec sosnowieckiej publiczności. Na swoim koncie ma prócz “Złotych Masek” wiele innych nagród teatralnych oraz nagrody, którą ceni najbardziej czyli brązowy medal Gloria Artis i Srebrny Krzyż Zasługi.

Kilka tygodni temu na łamach “Głosu Sosnowca” ukazał się wywiad z Panem Wojciechem Leśniakiem. Wspomnieliśmy wówczas początki jego pracy w naszym teatrze. Rozmawialiśmy o jego rodzinie, która ma głębokie teatralne korzenie. Czy któraś ze sztuk w której grał ma dla niego jakieś specjalne znaczenie? Dlaczego uważa, że Teatr Zagłębia jest wyjątkowy? Jak ocenia swoje ponad 40 lat na scenie? Na te i inne pytania staraliśmy się uzyskać odpowiedzi w wywiadzie, który można odsłuchać w tym miejscu.

Serdecznie gratulujemy Panu Wojciechowi i w jego imieniu i oczywiście w naszym zapraszamy na przedstawienia do Teatru Zagłębia, gdzie laureata można zobaczyć w takich sztukach jak: “Prezent urodzinowy”. “Korzeniec”, “Koń, kobieta i kanarek”, “Prywatna klinika”, “Eugeniusz Bodo”, “Czerwone Zagłębie”, “Wij. Ukraiński horror”, “Zemsta”, “Boeing, Boeing” oraz oczywiście w  nagrodzonym przedstawieniu o “Dobrym wojaku Szwejku”.

[PP]

Bear