WikiZagłębie ma już rok!!!

Jest takie miejsce, gdzie docelowo mają znaleźć się wszystkie interesujące informacje dotyczące Zagłębia Dąbrowskiego.  To miejsce to WikiZagłębie.pl. Witryna internetowa wystartowała 27 czerwca 2011 – równo rok temu.

W tym czasie, pomimo wielu przeciwności udało się wprowadzić znaczną liczbę haseł związanych z Zagłębiem Dąbrowskim. Na dzień 27 czerwca jest ich 3537 i ciągle przybywają. Tworzenie WikiZagłębie to mrówcza praca. Polega ona przede wszystkim na dodawaniu kolejnych artykułów, wyszukiwaniu haseł związanych z Zagłębiem Dąbrowskim, systematyzowaniu kolejnych informacji. Założenie jest takie, żeby łatwo znaleźć można było wszelkie hasła, również hasła pokrewne. Na WikiZagłębie działa też prężnie Biblioteka Zagłębiaka, w której umieszczono spis książek oraz innych publikacji dotyczących naszego regionu.

Jak mówią redaktorzy WikiZagłębie jedną z najbardziej pozytywnych informacji podczas pierwszego roku działalności witryny była zgoda na publikację i korzystanie z zasobów wydawnictw Muzeum Miejskiego w Sosnowcu.

Trzy główne cele WikiZagłębie to podnoszenie świadomości regionalnej, usystematyzowanie wiedzy o regionie oraz integracja środowisk zagłębiowskich. Bardzo ważną sprawą jest to, że WikiZagłębie ułatwia uczniom zdobywanie wiedzy o regionie, zachęca do zainteresowania się historią i dniem współczesnym własnego regionu, miasta, dzielnicy, ulicy, podwórka, domu…

WikiZagłębie może redagować każdy. Niestety, uzupełnianie WikiZagłębie to zajęcie żmudne. Być może dlatego większość nowych użytkowników pozostaje na jednym, bądź kilku hasłach. Mimo to, tworzenie witryny WikiZagłębie skupiło wielu entuzjastów Zagłębia Dąbrowskiego. Trzon redakcji tworzą Piotr Bielecki, Dariusz Jurek, Przemysław Szałański oraz Michał Kusiak. Duży wkład w stronę mają też Grzegorz Onyszko, Piotr Dudała oraz Grzegorz Skwara, który próbuje uporządkować informacje sportowe.

Oficjalne, uroczyste rozpoczęcie działalności WikiZagłębie miało miejsce 1 października 2011 roku, jednak witryna działa już od 27 czerwca. Czekamy na kolejne hasła i kolejne rocznice urodzin Naszej Wiki.

Do tematu WikiZagłębie będziemy wracać w najbliższych publikacjach.

WikiZagłębie zaprasza wszystkich chętnych do współtworzenia witryny. Dzięki nam wszystkich wiedza o regionie przetrwa. Kontakt z redakcją: kontakt@zaglebiedabrowskie.org

[PP]

Bear