VII Międzynarodowy Pokaz Makiet Kolejowych Sosnowiec 2014

Już po raz siódmy w Sosnowcu odbył się Międzynarodowy Pokaz Makiet Kolejowych. Do naszego miasta zjechało setki fascynatów kolei w miniaturze. Liczne grono stanowili goście zza naszej południowej granicy. Tym razem spotkanie było rozszerzone o większą ilość atrakcji.

Główna z nich to oczywiście ogromna makieta torowiska zajmująca dwie sale gimnastyczne, pełna miniaturowych nasypów, dworców oraz wszelakiej infrastruktury związanej z koleją. W tym roku widzieliśmy dworce i przystanki w miejscowościach Żabi Róg, Zwłoczyn Zdrój, Tarczyn, Porubka, Grabie Stare, Wisła Głębce, Kamionko, Grzybowo, Osiek, Lietavska Lucka, Dorkafalva. Pięknie odwzorowane budynki w połączeniu z ciągle jeżdżącymi pociągami robiły bardzo sympatyczne wrażenie. Pod jednym z wiaduktów odwzorowano ośrodek turystyczny z domem wypoczynkowym i łódkami swobodnie dryfującymi na wodzie. Z jednego z kominów leciał nawet dym. Wszystko w jednakowej skali, jednakowo solidne i estetycznie zestawione ze sobą. Trudno jest to wszystko opisać, dlatego zachęcamy do obejrzenia dokładnie zdjęć.

Kolejną atrakcją spotkania miłośników makiet kolejowych była możliwość częściowego doświadczenia na czym polega praca maszynisty. Można bowiem było wypróbować symulator lokomotywy EU07. Chętnych nie brakowało.

Podczas dwudniowej imprezy wielkie zainteresowanie wzbudzały dwa niezwykłe eksponaty znajdujące się na terenie przyszkolnego parkingu. Pierwszym z nich był prawdziwy samolot,  drugim była lokomotywa parowa. Obydwie atrakcje okupowane były przez dzieci, które próbowały (czasem skutecznie) wdrapać się na ogromne maszyny i choć przez chwilę poczuć się pilotem, czy też maszynistą.

Warto dodać, że w korytarzu szkoły przy ul.Kilińskiego można było nabyć zestawy pociągów oraz elementy makiet.

Kolejna impreza już za rok. Wyrazy uznania za pomysłowość i wykonanie należą się Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, które było głównym organizatorem wystawy.

[PP]

Bear