Tak po rewitalizacji będzie wyglądała dawna willa dyrektorska na Katarzynie! Zobaczcie wizualizacje

W lutym tego roku zostaliśmy zaproszeni do obejrzenia aktualnego stanu dawnej willi dyrektorskiej na sosnowieckiej Katarzynie przy ulicy Staszica 10. Jakiś czas temu willa znalazła się w rękach nowego właściciela, który ma już doświadczenie w rewitalizacji zabytkowych budynków, m.in. w Dąbrowie Górniczej. Zaproszenie przyjęliśmy bez zastanowienia, bo tematyka zabytków jest nam bliska, poza tym był to w tym czasie jedyny pozytywny sygnał dotyczący ochrony zabytków w tym rejonie miasta.
Wraz z nielicznym, albo zacnym gronem regionalistów stawiliśmy się wówczas na zaproszenie Pana Tomasza, który oprowadził nas po całym budynku oraz jego najbliższej okolicy. Jak się okazało, poprzedni właściciel rozpoczął przygotowania do szeroko zakrojonego remontu, ale z nieznanych nam przyczyn zaprzestał go i wystawił na sprzedaż. Budynek zwiedziliśmy bardzo dokładnie, od piwnic do poddasza. W każdym z tych miejsc znaleźliśmy wiele uroczych zakątków. Częściowo skuty tynk dodawał im tylko uroku. Budynek, jak się okazało jest w świetnym stanie technicznym, a w jego wnętrzu nie czuć wilgoci, ani też charakterystycznego dla ponad stuletnich zabudowań zapachu pleśni, czy też grzyba.
Tak wyglądała willa w lutym 2020 roku.
 
Najbardziej urokliwym miejscem okazało się poddasze i gdy Pan Tomasz powiedział nam o planach dotyczących budynku i jego przeznaczeniu na wynajem dla biur to już oczami wyobraźni widzieliśmy na tym poddaszu pracownię projektową albo siedzibę regionalnego artysty malarza.
 
Wówczas były to jednak plany, bo właściciele musieli zmierzyć się z licznymi – jak to bywa przy rewitalizacji zabytkowych budynków – problemami natury urzędniczej. Na szczęście sprawy idą dobrze i właśnie otrzymaliśmy jako pierwsi plany przebudowy oraz wizualizacje przygotowane przez katowicką Pracownię Projektową Koziarski. Wygląda na to, że zgodnie z obietnicą inwestora zewnętrzny wygląd willi będzie zbliżony do pierwotnego. Prace rozpoczną się w październiku tego roku, a ich finał przewidywany jest na czerwiec 2021 roku.
Taki widok z zewnątrz będzie miał budynek po rewitalizacji (kliknij w zdjęcie dwa razy żeby je powiększyć):

A tu, w załącznikach można zobaczyć dokładne plany.

Poddasze

Piwnice

Nam się bardzo podoba i czekamy na realizację! Tym bardziej, że mamy też obietnicę, że po remoncie również będziemy mogli tam zajrzeć!!! Tymczasem podajemy kontakt dla osób, które chętnie widziałyby w tej ciekawej lokalizacji swoją firmę – 502 378 118.
 
[PP][Fot. Artur Ptasiński]

 

Bear