Spotkanie Sympatyków Sosnowca, czyli rozmowy o artystach

Za nami trzecie Spotkanie Sympatyków Sosnowca. Tym razie w roli gości honorowych wystąpili Czesław Gałka i Janusz Osiński. Jak pokazało spotkanie obydwaj panowie wśród sosnowiczan czuli się jak przysłowiowa ryba w wodzie. Panowie, którzy wcześniej się nie znali osobiście po kilku minutach prześcigali się w anegdotach, wymieniali żartami, opowiadali publicznie najbardziej skrywane sekrety swoich karier. Trzeba przyznać, że duet Gałka – Osiński sprawił, że było to najweselsze z dotychczasowych spotkań.

Jak przy każdym spotkaniu w Stacji Sosnowiec rozmowom gości towarzyszyła prezentacja starych zdjęć Sosnowca. Czesław Gałka wspominał swoją młodość, obecni na spotkaniu mogli dowiedzieć się nawet do którego przedszkola uczęszczał, w jaki sposób zaczynał karierę, gdzie pracował. Pan Czesław wspominał ciekawych ludzi których poznał podczas swojej kariery. Wraz z Panem Osińskim wskrzeszał pamięć o ludziach pochodzących z Sosnowca, wielkich artystach, dziś niejednokrotnie zapomnianych. Postacie te poznawaliśmy od strony prywatnej, pozbawione maski artysty. Ich codzienne życie w połączeniu z talentem artystycznym często było trudne. Bywa, że artyści tak jak Pan Gałka mieszkają w Sosnowcu, a pracują w Warszawie. Dowiedzieliśmy się, że nasz artysta operowy grał kiedyś z powodzeniem w koszykówkę oraz że pochodzi z bardzo muzykalnej rodziny.

Janusz Osiński niegdyś król konferansjerów, dziś w znacznej mierze król anegdot rozbawiał publiczność do łez. Ale nie tylko, Pan Janusz bardzo poważnie podszedł do tematyki spotkania i chciał przybliżyć sympatykom Sosnowca tak wielu artystów, że nie wystarczyło czasu na wszystkich. Ledwie część notatek została “uruchomiona” i zapewne przy następnych spotkaniach będzie okazja aby sięgnąć w nie głębiej. Pan Janusz ma także bogatą przeszłość sportową był mistrzem Zagłębia Dąbrowskiego w tenisie stołowym i wicemistrzem Polski juniorów. Janusz Osiński ma także bogatą przeszłość muzyczną, gdyż z powodzeniem grał na perkusji.

Podczas piątkowego spotkania mieliśmy także okazję poznać młodego sosnowieckiego tenora Jarosława Wiewiórę, który jest także dyrektorem Teatru Muzycznego Arte Creatura. Szczególnym uczestnikiem spotkania była też Arienne Dorothea Agnoletto, ceniona w świecie dyrygentka, kompozytorka, która przez lata mieszkała w Sosnowcu. Dziś tworzy w Wiedniu. W dyskusjach artystycznych gości wspierał też Tomasz Kostro.

Przed formalnym zakończeniem imprezy Prezes Stowarzyszenia Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego poinformował o powstającej właśnie publikacji na temat piwowarstwa w Zagłębiu. Zachęcił też do stworzenia przy okazji spotkań “mini giełdy” pamiątek regionalnych.

Najważniejszymi uczestnikami spotkania byli sympatycy Sosnowca, czyli słuchacze, którzy coraz licznej gromadzą się w Stacji Sosnowiec przy okazji kolejnych imprez. To dla nich powstają kolejne odcinki tego – miejmy nadzieję – długiego serialu. Kolejne spotkanie w drugiej połowie marca. O szczegółach napiszemy wkrótce.

[PP]

Bear