Spotkania-rozmowy o wolności w sosnowieckim muzeum

Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu rozpoczyna edukacyjny projekt społeczny „Ludzie Wolności – wolność jest w naturze. Rozmowy o odwadze i wyborach”.

Otworzy go 18 października spotkanie „Wolność jako wybór małej ojczyzny” ze Zbigniewem Rokitą, reporterem, dramaturgiem, autorem nagrodzonych reportaży o Górnym Śląsku oraz sztuki teatralnej „Nikaj” o relacjach śląsko-zagłębiowskich, wystawionej przez sosnowiecki Teatr Zagłębia. Wśród kolejnych gości będą himalaiści: Renata i Artur Małkowie, psycholog Wojciech Eichelberger (spotkanie on-line), Joanna Albin-projektantka permakulturowa oraz Marek Janicki, świadek pacyfikacji kopalni Wujek w Katowicach i autor fotografii z przebiegu dramatycznych wydarzeń 1981 roku.

Osią wspomnianego projektu staną się bowiem spotkania-rozmowy o różnych wymiarach wolności z ciekawymi osobami, postaciami z różnych dziedzin życia, którzy swoją działalnością, postawą, życiorysem wpisują się w nurt projektowy, z ludźmi wyróżniającymi się w świecie kultury, sportu, życiu społecznym, którzy często stawali w obliczu ważnych wyborów, kierując się zasadą człowieczeństwa.

Ideę projektu Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu „Ludzie Wolności – wolność jest w naturze. Rozmowy o odwadze i wyborach” najlepiej odda hasło, które w 1980 roku pojawiło się na dachu Stoczni Gdańskiej – kolebce „Solidarności” – „Człowiek rodzi się i żyje wolnym”. Wolność jest w każdym człowieku, bowiem każdy za sprawą umysłu potrafi podejmować decyzje, kierując się wiedzą i własnym rozumem może realizować cele, które uważa za pożądane dla siebie. Ma możliwość działania zgodnie z własną wolą i może dokonywać wyborów spośród wszystkich dostępnych opcji.

Z pojęciem wolności powiązana jest również moralność ludzkiego postępowania oparta o dobro, będące przedmiotem działania. W niektórych religiach uważa się, że człowiek został obdarzony wolną wolą, bez której nie byłoby moralności. Ponadto wyborów moralnych może dokonywać tylko osoba, która działa dobrowolnie, a nie jest do tego przymuszana. Wolność i moralność są do pogodzenia, taka zależność jest wręcz konieczna, aby uczciwie i godnie przejść przez życie, bowiem w skrajnych warunkach zniewolenia, np. obozie koncentracyjnym, pozostaje ona czynnikiem określającym człowieczeństwo. Stąd też konieczne jest przeciwstawianie się sytuacjom, w których wolność jest ograniczana czy niszczona.

Religia buddyzmu ma jeszcze jedno spojrzenie na wolność – drogą do niej jest oczyszczenie umysłu z negatywnych emocji, rozwinięcie wszechobejmującego współczucia oraz intuicyjnej mądrości. Absolutna wolność to doświadczenie bezwarunkowego szczęścia. Warto dodać, że według doktryny chrześcijańskiej, Bóg stworzył człowieka jako istotę rozumną, człowiek został stworzony jako wolny i mający panowanie nad swoimi czynami.

Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu Muzeum jeszcze w okresie poprzedzającym pandemię (w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości – 2018 r.) zrealizował we współpracy z Fundacją  im. Jana Kiepury w Sosnowcu projekt społeczno-kulturalny „Ludzie Wolności” w postaci cyklu spotkań z uznanymi osobistościami, niekwestionowanymi autorytetami, które swoimi działaniami udowadniały, że takie pojęcia, jak wolność, niepodległość, prawa jednostki mają ogromne znaczenie we współczesnym świecie. W Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu gościli m.in.: ks. Adam Boniecki (duchowny i publicysta – redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”, lata 1995-2011), Zofia Romaszewska (działaczka opozycyjna i społeczna) oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. Wspomniany więc cykl wykładów w ramach projektu nosił dodatkowo akcent niepodległościowo-patriotyczny, ze względu na rocznicę.

Projekt ten był skierowany do mieszkańców miasta, szczególnie ludzi młodych, często stojących przed dylematem wyboru własnej drogi życiowej, określenia systemu wartości kierujących ich życiem, wreszcie narażonych na zgubne zdobycze współczesnego świata, zwłaszcza świata wirtualnego, w którym łatwo można się zagubić. Spotkania te, cieszyły się dużym zainteresowaniem szczególnie młodego pokolenia i pokazały, że to właśnie ta grupa szczególnie potrzebuje pomocnej dłoni w uszeregowaniu systemu wartości we współczesnym świecie, by odnaleźć własną drogę wolnego wyboru. Jedno spotkanie potrafiło przyciągnąć nawet do 100 osób, więcej niż liczba miejsc w sali reprezentacyjnej Muzeum.

Sosnowieckie Muzeum wychodząc naprzeciwko społecznym oczekiwaniom postanowiło odświeżyć projekt i rozszerzyć jego formułę o różne aspekty (symptomy) wolności te, dotyczące wyboru drogi życiowej (miejsca w życiu), realizowania własnych pasji, przekraczania własnych możliwości – doświadczania natury, podejmowania odważnych decyzji w obliczu ekstremalnych sytuacji (ochrona wolności), wreszcie dążeniom do harmonii wewnętrznej (wolność duchowa).

Cykl spotkań pogrupowany został tematycznie (6 osób – 5 spotkań): Spotkanie „Wybór miejsca w życiu oraz odpowiedzialność za miejsce zamieszkania, mentalne pozostanie w swojej małej ojczyźnie” – ze Zbigniewem Rokitą (18.10), reporterem i autorem nagrodzonych reportaży o Górnym Śląsku; „Przekraczanie własnych możliwości w realizacji pasji, doświadczanie natury, ale i cierpienia” – spotkanie z himalaistami – Renatą i Arturem Małkami; (listopad) „ Dążenie do harmonii wewnętrznej jako stan wolności”- spotkanie on-line z Wojciechem Eichelbergerem – psychologiem i psychoterapeutą (9.12) , „Dążenie do harmonii wewnętrznej jako stan wolności – w zgodzie z Matką Ziemią” (22.11) – spotkanie z projektantką permakulturową Joanną  Albin oraz na zakończenie projektu  “Bohaterskie czyny w obliczu ekstremalnych sytuacji, ochrona wolności i człowieczeństwa” – spotkanie z Markiem Janickim, legendarnym fotografem pacyfikacji kopalni “Wujek” (13.12 – w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego).

Spotkania będą tłumaczone na Polski Język Migowy oraz rejestrowane celem ich udostępnienia na stronach Muzeum.

Realizacja projektu stała się możliwa dzięki dofinansowaniu z Fundacji Lotto im. Haliny Konopackiej.

Bear