Sosnowiec uczcił 70 rocznicę Powstania Warszawskiego

1 sierpnia punktualnie o godzinie 17 w Sosnowcu zawyły syreny. Już kilka minut przed godziną “W” na centralnym Placu Stulecia zaczęły się gromadzić niecodzienne tłumy. W dużym skupisku zazwyczaj młodych ludzi dominowali Ci w strojach nawiązujących do tradycji patriotycznych związanych z II wojną światową. Były symbole Polski Walczącej, wizerunki Rotmistrza Pileckiego, czarno-białe kadry z Powstania Warszawskiego, flagi i szaliki z napisem Polska.  Ponad tunelem prowadzącym do dworca PKP zawisł ogromny transparent z napisem: BACZNOŚĆ!!! WYBIŁA GODZ. “W”. POWSTAŃCOM CHWAŁA, ZAGŁĘBIE NIE ZAPOMNI!

O godzinie 17 dla uczczenia 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zgromadzeni sosnowiczanie wylegli na ulicę, odpalili race i w milczeniu słuchali dźwięków syren. Gdy zamilkły dźwięki syren i klaksonów zatrzymanych na ulicach samochodów uczestnicy wznieśli okrzyki na cześć powstańców.

Minuta ciszy była tylko jednym z elementów obchodów, wcześniej ogłoszono konkurs artystyczny oraz starano się dotrzeć do żyjących jeszcze uczestników tamtych wydarzeń. Minutą ciszy wspominano też sierpniowe wydarzenia warszawskie z 1944 roku podczas rozegranego w piątek meczu o mistrzostwo II ligi Zagłębie Sosnowiec – Stal Mielec.

Podczas tego typu akcji budujące jest to, że pomimo iż to inicjatywy oddolne są one często lepiej zorganizowane od oficjalnych uroczystości. Nikt nie zadaje zbędnych pytań, nikt nie rozpisuje uczestnikom delegacji i nie wypłaca diet za udział. Póki takie akcje są spontaniczne – są one prawdziwe.

1 sierpnia Sosnowiec pamiętał o Powstaniu Warszawskim. Pamiętał przede wszystkim dzięki coraz bardziej świadomej historycznie młodzieży.

[PP]

Bear