Sosnowiec przeciw ACTA

W  środowy wieczór, podobnie jak w pozostałych dużych miastach w  Polsce, w Sosnowcu odbyła się manifestacja sprzeciwu wobec planów podpisania przez polski rząd umowy ACTA.

Około tysiąc osób przez ponad 40 minut głośno protestowało przeciw największemu ograniczeniu wolności w sieci jakie powstało od  czasu uruchomienia internetu. Manifestacja przebiegała w sposób pokojowy, obyło się nawet bez wulgaryzmów. Na prośbę organizatorów charakterystyczne dla protestów maski nie zostały zakładane na twarz. Większość uczestników to ludzie młodzi, użytkownicy internetu, którzy nie pamiętają już czasów PRL, dlatego dla nich pojęcie cenzury jest czymś abstrakcyjnym.

Organizatorem protestów było stowarzyszenie Konstruktywny Sosnowiec. Jego prezes Andrzej Włusek przemawiając do tłumów przypomniał, że ograniczenie internetu godzi w wolność wszystkich.  Co chwilę rozlegały się antyrządowe i antyunijne krzyki uczestników. Jak zapewniają organizatorzy, to dopiero pierwszy z planowanych protestów.

Okazało się, że Jan Kiepura, który obserwował manifestację z postumentu też protestuje przeciw ustawie o ACTA. Jego pomnik ubrano w białą szatę a do ręki włożono mu flagę piracką.

Po spotkaniu na “Patelni” manifestanci przeszli pod Urząd Miasta, gdzie kontynuowali protest.

[PP]

Bear