Śladami Konrada Gampera

2Konrad Gamper to Szwajcar, który przybył do Sosnowca, gdzie wraz z Wilhelmem Fitznerem utworzył w 1880 roku ogromną fabrykę kotłów. Fabryka Kotłów Parowych “Fitzner & Gamper” działa od ponad 130 lat, choć kolejni właściciele zmieniali wielokrotnie jej nazwę oraz zakres produkcji. Działalność Gampera nie ograniczyła się jednak tylko do Sosnowca.

Pod koniec XIX wieku w Kramatorsku (dziś Ukraina, wtedy podobnie jak Sosnowiec – Rosja Carska) Konrad Gamper wybudował fabrykę maszyn. Zakład ten działa do dziś, a 20 października jego przedstawiciele odbyli sentymentalną podróż śladami Konrada Gampera.

Delegacja z Ukrainy z dyrektorem Volodymyrem Sergienko na czele zjawiła się w czwartkowy poranek w Pałacu Schoena. W muzeum miejskim gości powitała Pani Anna Makarska, która nakreśliła im pokrótce historię sosnowieckich przemysłowców. Goście, z ogromny zainteresowanie słuchali opowieści o rodzącym się 115 lat temu mieście. Sami też opowiadali o Kramatorsku i jego ciekawej historii. Podarowali muzeum zdjęcia z tego miasta związane z osobą Konrada Gampera. Dowiedzieliśmy się, że w pobliżu istniejącej w tym mieście ulicy Konrada Gampera wkrótce pojawi się jego popiersie. Następnie wyruszyliśmy do dawnej fabryki Gampera zlokalizowanej przy pobliskiej ulicy Staszica.

19W siedzibie zakładu Amec Foster Wheeler na delegację oczekiwał już Jerzy Klich, który zaopatrzywszy wszystkich w kaski ochronne oprowadził nas po zakładzie. A było co oglądać. Bardzo ciekawym miejscem świadczącym o bogatej historii fabryki jest izba pamięci. Zgromadzono w niej liczne fotografie, dokumenty, a nawet niektóre z wykonywanych niegdyś wyrobów. W tym właśnie miejscu Pan Klich zapoznał wycieczkę z historią zakładu. Z historycznych wnętrz biurowca udaliśmy się do jednej z hal produkcyjnych. Klimat ogromnego zakładu pracy o pięknej historii dał się wyczuć już po przekroczeniu bram hali. Nasz przewodnik opowiedział pokrótce czym teraz zajmuje się fabryka, jaka jest jej aktualna produkcja oraz pokazał jak przebiega jej proces.

Z fabryki udaliśmy się na ulicę Fabryczną… To ta, niedługa zresztą, przemysłowa uliczka nosiła niegdyś nazwę Konrada Gampera. Ulica, która oddzielała niegdyś dwie ogromne sosnowieckie firmy “Fitzner & Gamper” oraz “Hutę Katarzyna”.

31Kolejnym, a zarazem ostatnim elementem zwiedzania Sosnowca śladami Konrada Gampera było odwiedzenie mogiły tego przemysłowca, który zmarł 29 września 1899 roku właśnie w Kramatorsku. Dziś spoczywa na cmentarzu ewangelickim przy ulicy Smutnej. W tym miejscu Pan Klich opowiedział o opiece, jaką nad grobem Gampera sprawują pracownicy fabryki, którą 136 lat temu zakładał. Nasi goście z Ukrainy obiecali, że za dwa lata ponownie odwiedzą to miejsce.

[PP]

 

Bear