Śladami Konrada Gampera
Konrad Gamper to Szwajcar, który przybył do Sosnowca, gdzie wraz z Wilhelmem Fitznerem utworzył w 1880 roku ogromną fabrykę kotłów. Fabryka Kotłów Parowych “Fitzner & Gamper” działa od ponad 130 lat, choć kolejni właściciele zmieniali wielokrotnie jej nazwę oraz zakres produkcji. Działalność Gampera nie ograniczyła się jednak tylko do Sosnowca.
Pod koniec XIX wieku w Kramatorsku (dziś Ukraina, wtedy podobnie jak Sosnowiec – Rosja Carska) Konrad Gamper wybudował fabrykę maszyn. Zakład ten działa do dziś, a 20 października jego przedstawiciele odbyli sentymentalną podróż śladami Konrada Gampera.
Delegacja z Ukrainy z dyrektorem Volodymyrem Sergienko na czele zjawiła się w czwartkowy poranek w Pałacu Schoena. W muzeum miejskim gości powitała Pani Anna Makarska, która nakreśliła im pokrótce historię sosnowieckich przemysłowców. Goście, z ogromny zainteresowanie słuchali opowieści o rodzącym się 115 lat temu mieście. Sami też opowiadali o Kramatorsku i jego ciekawej historii. Podarowali muzeum zdjęcia z tego miasta związane z osobą Konrada Gampera. Dowiedzieliśmy się, że w pobliżu istniejącej w tym mieście ulicy Konrada Gampera wkrótce pojawi się jego popiersie. Następnie wyruszyliśmy do dawnej fabryki Gampera zlokalizowanej przy pobliskiej ulicy Staszica.
W siedzibie zakładu Amec Foster Wheeler na delegację oczekiwał już Jerzy Klich, który zaopatrzywszy wszystkich w kaski ochronne oprowadził nas po zakładzie. A było co oglądać. Bardzo ciekawym miejscem świadczącym o bogatej historii fabryki jest izba pamięci. Zgromadzono w niej liczne fotografie, dokumenty, a nawet niektóre z wykonywanych niegdyś wyrobów. W tym właśnie miejscu Pan Klich zapoznał wycieczkę z historią zakładu. Z historycznych wnętrz biurowca udaliśmy się do jednej z hal produkcyjnych. Klimat ogromnego zakładu pracy o pięknej historii dał się wyczuć już po przekroczeniu bram hali. Nasz przewodnik opowiedział pokrótce czym teraz zajmuje się fabryka, jaka jest jej aktualna produkcja oraz pokazał jak przebiega jej proces.
Z fabryki udaliśmy się na ulicę Fabryczną… To ta, niedługa zresztą, przemysłowa uliczka nosiła niegdyś nazwę Konrada Gampera. Ulica, która oddzielała niegdyś dwie ogromne sosnowieckie firmy “Fitzner & Gamper” oraz “Hutę Katarzyna”.
Kolejnym, a zarazem ostatnim elementem zwiedzania Sosnowca śladami Konrada Gampera było odwiedzenie mogiły tego przemysłowca, który zmarł 29 września 1899 roku właśnie w Kramatorsku. Dziś spoczywa na cmentarzu ewangelickim przy ulicy Smutnej. W tym miejscu Pan Klich opowiedział o opiece, jaką nad grobem Gampera sprawują pracownicy fabryki, którą 136 lat temu zakładał. Nasi goście z Ukrainy obiecali, że za dwa lata ponownie odwiedzą to miejsce.
[PP]