Powrót do dziecięcych lat z gwarancją uśmiechu

W Sosnowieckim Centrum Sztuki – Zamek Sielecki trwa wystawa zatytułowana “Ach dzieckiem być! – zabawki PRL-u”. Poprosiliśmy Panią Monikę Kemparę, która jest kuratorem tej wystawy, aby przybliżyła ją tym z Państwa, którzy jej jeszcze nie widzieli.

-Pani Monika, skąd wziął się pomysł by zaprezentować w Zamku Sieleckim stare zabawki?

-Kiedy myślimy o wystawie to jednocześnie zastanawiamy się do jakiej grupy odbiorców będziemy ją kierować. A ta wystawa jest dla wszystkich. Dorośli wspominają swoje dzieciństwo, natomiast dzieci poznają coś nowego. Jest to podróż w przeszłość, ale do miłego czasu, ponieważ naszego dzieciństwa. Magia zabawek to miłe wspomnienia. Chciałam przygotować coś co wywoła uśmiech na twarzach małych i dużych odbiorców. Dzieci często pytają „a ty czym się bawiłaś jak byłaś dzieckiem?”. Teraz możemy im pokazać i zabrać je w nasz świat dzieciństwa.

-Wiem, że wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem. Spodziewała się tego Pani?

-Bardzo się cieszę z zainteresowania jakim cieszy się wystawa. Nigdy nie można być tego pewnym. Tym razem udało się trafić w gusta odbiorców. Na wystawę przychodzą całe rodziny, rodzice opowiadają dzieciom o czasie kiedy sami byli dziećmi, mogą powspominać. Jest to niesamowite.

-Które z przedmiotów zgromadzonych na prezentacji cieszą się największym zainteresowaniem?

-Wszystko jest ciekawe. Każdy z nas miał jakieś zabawki, zwracamy uwagę na różne rzeczy. Jedni na samochody na kabelku, inni na misie, a jeszcze inni na lalki. Wszystko budzi wiele emocji.

-Dla niektórych zaskakujące są slajdy, które prezentowane są na wystawie. W dobie komputerów i telewizji niektórzy zapomnieli już, że coś takiego istniało. Widziałem na ich twarzach najpierw zaskoczenie, później duże zainteresowanie. Bohaterów jakich bajek można zobaczyć w tej formie na wystawie?

-Na wystawie dzieci mogą zobaczyć co to jest slajd i przykładowe formy prezentacji bajek. Obecnie różnorodność dostępnych form, możliwości powoduje, że dzieciom trudno jest wyobrazić sobie, że nie było bajek w telewizji o każdej porze dnia. Zaskoczenie pojawia się, ponieważ zapomnieliśmy już jak spędzaliśmy czas 30 lat temu, a gdy zobaczymy znów te stare obrazy to powraca do nas to co już dawno gdzieś uleciało.

-Podczas wernisażu wystawy poczęstunek składał się ze smakołyków popularnych w czasach PRL. Które z nich cieszyły się największym powodzeniem?

-Wydaję się mi, że blok kakaowy i chałwowy. Chyba te smaki są zapomniane. Choć „prawdziwe” landrynki też są super. To z czym rzadziej się spotykamy budzi więcej emocji.

-Skąd pomysł by część wystawy była interaktywna i odwiedzające ją dzieci mogły skorzystać np. z konika na biegunach?

-Wystaw jest dla dzieci. W zależności od wieku różny jest czas skupienia uwagi na ekspozycji, dlatego zabawa jest dobrym pomysłem, żeby odpocząć i po chwili wrócić do oglądania. Poprzez ruch i wykorzystanie różnych zmysłów lepiej zapamiętujemy to co nas otacza.

-Komu zawdzięczamy tak ciekawe rozmieszczenie dużej liczby eksponatów na tej – jakby nie mówić – małej powierzchni?

-Przygotowanie wystawy to praca całego zespołu. Kurator współpracuje z osobami, które dbają o plastyczne opracowanie całości. Wspólnie z koleżankami plastyczkami dyskutujemy, zastanawiamy się, rozmieszczamy i próbujemy stworzyć coś co będzie atrakcyjne dla widzów.

-Proszę powiedzieć do kiedy potrwa wystawa i jaki jest koszt wstępu na nią?

-Wystaw trwa do 5 lipca 2015 r. Wstęp na wystawę wynosi 3 zł od osoby. W poniedziałek jest wstęp wolny na wystawy prezentowane w Sosnowieckim Centrum Sztuki – Zamek Sielecki. 7 czerwca (niedziela) o godzinie 16 odbędzie się kuratorskie oprowadzenie po wystawie oraz warsztaty plastyczne dla dzieci, w czasie których dzieci wykonają prace spójna z tematyka wystawy. Koszt tego spotkania wynosi 5 zł od osoby. Zapraszamy serdecznie.

-Czy ma Pani już jakieś plany na kolejne wystawy?

-Oczywiście. Na jesieni będzie wystawa zupełnie inna, ale w przyszłym roku będzie coś dla młodszych odbiorców. Urozmaicenie jest duże, aby każdy znalazł coś dla siebie. 17 lipca otwieramy wystawę pt. Spacer przez Zagłębie „Teka graficzna Zagłębia Dąbrowskiego” Feliksa Szczęsnego Kwarty, której kuratorem będzie Rafał Bryła.

-Dziękuję za rozmowę.

[PP]

Bear