Piłkarski Sosnowiec pożegnał Romana Bazana

W piątek 22 czerwca odbył się pogrzeb byłego znakomitego piłkarza Zagłębia Sosnowiec – Romana Bazana. Jeden z największych i najważniejszych graczy w historii sosnowieckiego klubu zmarł w wieku 73 lat.

Roman Bazan urodził się 19 sierpnia 1938 roku w Chorzowie. Niemal całą dorosłą karierę piłkarską spędził w Zagłębiu. To z Zagłębiem zdobywał pięćdziesiąt lat temu Puchar Polski. Jest też rekordzistą naszego klubu pod względem rozegranych meczy w najwyższej klasie rozgrywkowej. Który z dzisiejszych młodych piłkarzy zagra ponad 300 meczy w Ekstraklasie? Często zastanawiano się jak potoczyła by się kariera Bazana, gdyby grał na pozycja napastnika, bo od tej formacji rozpoczął swoją karierę. Szybko jednak z konieczności przekwalifikowano go na obrońcę. Grając na obronie Roman Bazan słynął z nieustępliwości, solidności, dla wielu przeciwników był zaporą nie do przejścia. Z kolejnymi latami przychodziły kolejne sukcesy – Puchary Polski, wicemistrzostwa ligi i powołanie do reprezentacji Polski, grając w której zdobył – jako obrońca – dwa gole!!!

Po zakończeniu bogatej piłkarskiej kariery Roman Bazan poświęcił się pracy z młodzieżą. Spod jego trenerskiej ręki wyszło wielu późniejszych graczy pierwszoligowego Zagłębia.  Oprócz juniorów Bazan prowadził też drużynę rezerw Zagłębia. Wychowankowie Romana Bazana wspominają go jako bardzo sympatycznego człowieka, który co prawda czasem “zaciągał gwarą”, ale był oddany całym sercem Zagłębiu. Miał bardzo duży autorytet wśród trenowanych przez siebie graczy.

Podczas ostatniej drogi Romanowi Bazanowi towarzyszyli prócz rodziny i znajomych, wychowankowie Zagłębia, którzy pod jego okiem stawiali pierwsze kroki piłkarskie. Byli też koledzy z boiska popularnego “Buby”, którzy wraz z nim współtworzyli legendę Zagłębia Sosnowiec m.inn. Eugeniusz Szmidt, Władysław Szaryński, Kazimierz Krosta, Jan Ząbczyński. Klub sportowy Zagłębie Sosnowiec reprezentował Prezes Leszek Baczyński. Nie zabrakło też kibiców, którzy mają świadomość, że gdyby nie tacy ludzie jak Roman Bazan dzisiejsze Zagłębie byłoby znacznie uboższe o sukcesy sportowe. Uroczystości pogrzebowe odbyły się dokładnie w pięćdziesiątą rocznicę zdobycia pierwszego  w historii Zagłębia Sosnowiec Pucharu Polski. W meczu tym na obronie zagrał Roman Bazan.

Do postaci Pana Romana będziemy wracać we wspomnieniach, również na łamach 41-200.pl.

W imieniu sympatyków piłki nożnej w całej Polsce, przede wszystkim w Zagłębiu Dąbrowskim:  Panie Romanie – Dziękujemy za wszystko!!!

[PP]

Bear