Pierwsze trofeum trenera Kmiecia, Halowe Mistrzostwo Zagłębia zdobyte!

Już po raz osiemnasty rozegrano Halowe Mistrzostwa Zagłębia w piłce nożnej im. Włodzimierza Mazura. Ten prestiżowy turniej na stałe już stał się elementem zimowych przygotowań drużyn piłkarskich naszego regiony. W tym roku po raz kolejny zwyciężył zespół Zagłębia Sosnowiec. W niezwykle emocjonującym finale podopieczni trenera Mirosława Kmiecia pokonali drużynę Unii Ząbkowice 6:5. Tym samym trener Kmieć może mówić o pierwszym trofeum zdobytym przez Zagłębie za czasów jego kadencji na stanowisku trenera sosnowiczan. Oczywiście życzymy kolejnych sukcesów. Trzecie miejsce przypadło Górnikowi Piaski.
Poza emocjami czysto sportowymi uczestnicy turnieju mieli okazję obejrzeć fragmenty dwóch spotkań Reprezentacji Polski, w których wystąpił patron imprezy – Włodzimierz Mazur. Po zakończeniu rozgrywek grupowych kibice przybyli na halę MOSiR-u mogli podziwiać w akcji przedszkolaków ze szkółki Sportowy Świat. Kilka zagrań 4-5 latków wzbudziło asplauz na widowni. W trakcie jednej z przerw byliśmy świadkami niezwykle prezentacji drużyny Zagłebia Sosnowiec, która przygotowuje się do rundy wiosennej. Przypomnijmy, że jak co roku cały dochód z imprezy przeznaczono dla rodziny Włodzimierza Mazura. Dla tych, którzy nie słyszeli o jednym z najlepszych graczy w historii Zagłębia przygotowaliśmy małą notkę biograficzną.

Włodzimierz Mazur urodził się 18 kwietnia 1954 roku. Swoją wielką przygodę z piłką rozpoczynał w Górniku Kazimierz. Stamtąd jeszcze jako junior trafił do Zagłębia. Było to na początku lat 70. Swój niebywały piłkarski talent szlifował pod okiem m.in. Mariana Masłonia i Józefa Gałeczki.  Jesienią 1972 roku Mazur trafił do kadry pierwszego zespołu, by na wiosnę (18 marca 1973r) zadebiutować w ekstraklasie. Miało to miejsce w spotkaniu sosnowiczan z Zagłębiem Wałbrzych. Kolejnym przełomem w karierze Włodzimierza Mazura było powołanie do reprezentacji Polski U-21. Niedługo potem sosnowiecki zawodnik dostąpił zaszczytu debiutu w pierwszej reprezentacji Polski. Było to 31 października 1976 roku w meczu z Cyprem.

W 1978 roku wraz z reprezentacją grał w Argentynie. W sumie w barwach reprezentacji rozegrał 23 mecze, strzelając trzy gole.

Włodzimierz Mazur prawie przez całą swoją karierę piłkarską związany był z Zagłębiem Sosnowiec. Z drużyną tą zdobył m.in. dwa razy Puchar Polski. W sezonie 1976-77 był królem strzelców ekstraklasy.

Na zakończenie swojej bogatej kariery Włodzimierz Mazur wyjechał do Francji, gdzie w latach 1983-85 występował w Stade Rennes. Po powrocie do Polski grał jeszcze przez rok w Zagłębiu, by zakończyć karierę w Górniku Wojkowice.

W sumie w polskiej ekstraklasie rozegrał łącznie 289 mecze, zdobywając w nich 80 bramek.

W ostatnich miesiącach swojego życia trenował piłkarzy Górnika Sosnowiec. Zmarł 1 grudnia 1988 roku.

Za rok kolejny turniej, już dziś zapraszamy.

[PP]

Bear