Pierwszaki odwiedziły Centrum Informacji Miejskiej

18 listopada do drzwi Centrum Informacji Miejskiej zawitali niezwykle młodzi i niezwykle liczni goście. Byli to uczniowie klas 1B i 1C sosnowieckiej Szkoły Podstawowej nr 22. Po powitaniu dzieci podarowały ekipie CIM obrazki swojego autorstwa. Wszystkie rysunki miały jeden wspólny mianownik – Sosnowiec. Na ponad trzydziestu pracach dominowały znane sosnowieckie obiekty, m.in. Stadion Ludowy, Pałac Schoena, Pomnik Jana Kiepury oraz … dinozaur z okolic Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Na rysunkach często pojawiały się też herby Sosnowca i klubu Zagłębie.

Podczas wizyty w Centrum Informacji Miejskiej pierwszaki miały okazję zobaczyć jak dawniej wyglądał Plac Stulecia, jak zmieniał się na przestrzeni ostatnich 110 lat.  Dzieci z zaskoczeniem obserwowały bryczki konne stojące przed ówczesnym Hotelem Victoria, bujną zieleń przed dworcem PKP oraz niemal puste od samochodów ulice.  Podczas prezentacji widoków z lat 70. i 80.  przedstawiających centrum Sosnowca padło pytanie o liczne wówczas saturatory.  Gdy na ekranie ukazała się ogromna wyrwa w ziemi uchwycona aparatem w trakcie przebudowy “patelni”, większość obecnych uznała, że byłaby z tego świetna piaskownica. Na końcu ukazał się stan obecny Placu 100-lecia, widok dobrze znany młodym sosnowiczanom.

Na koniec wizyty młodzi goście otrzymali od pracowników Centrum Informacji Miejskiej drobne upominki, z którymi pozowali do pamiątkowych fotografii. Tak skończyła się ta niecodzienna lekcja historii.

[PP]

 

Bear