Pałac Dietla – niezwykła atrakcja turystyczna znów dostępna dla zwiedzających!!!

Pałac Dietla to niewątpliwie jedna z największych atrakcji turystycznych Sosnowca. Jednocześnie mamy wrażenie, że jest to miejsce niezbyt doceniana przez organizatorów szkolnych wycieczek i wyjść grupowych. A przecież zwiedzenia jednego z najpiękniejszych pałaców w Polsce to gotowa lekcja historii nie tylko pod kątem naszego regionu, ale również jako opowieść o historii przemysłu na terenie Polski.

Henryk Dietel (1838-1911) współzałożyciel zakładów w Werdau, pochodzący z Saksońskiej rodziny przemysłowców przybył na zaproszenie cara do Sosnowca w czasie zaboru rosyjskiego w czerwcu 1878 roku, gdzie na przekazanych terenach założył przędzalnię wełny czesankowej. Równocześnie z budową swoich zakładów, rozpoczął budowę rodzinnego domu. W połowie lat osiemdziesiątych XIX wieku niewielki dom mieszkalny zostaje przebudowany, do jednopiętrowego budynku o podłużnym planie i zostaje dobudowana neorenesansowa bryła pałacu.

Głównym pomieszczeniem nowej części była dwukondygnacyjna, okazała sala balowa. Ostania przebudowa, która przyniosła w efekcie obecny wygląd obiektu, miała miejsce w ostatnich latach XIX i na początku XX wieku, a jej celem było ujednolicenie stylowe elewacji budynku. Część północną nadbudowano do wysokości części południowej, zrezygnowano z neorenesansu na rzecz neobaroku i elementów neorokokowych.

Po pożarze dachu w 1900r., jako element spajający pałac, zaprojektowano wysoki dach z lukarnami, zdobiony attyką z girlandami i wazonami. Widać to doskonale na poniższej pocztówce z kolekcji Artura Adacha.

Pierwsze piętro pałacu, czyli bel-etage, stanowi zespół reprezentacyjnych, bogato dekorowanych wnętrz w różnych stylach architektonicznych nawiązujących do historycyzmu. Wyposażenie i dekoracja pomieszczeń zostały zharmonizowane z rodzajem stylu, w jakim zostały one wykonane.

Sąsiadujące ze sobą sale utrzymane w stylu neobarokowym, neoroccokowym, neoklasycystycznym, empirycznym, neoromańskim, secesyjnym mogą zastanawiać zrealizowanym pomysłem budowniczych i poprzednich Gospodarzy, tj. stylowo wspólnej manifestacji połączeń, jednak obecnie dla zwiedzających stanowiąc atrakcyjną wędrówkę przez style i epoki.

Właścicielami dawnego Pałacu Dietla są Państwo Ewa i Stanisław Jerzy Kulisiowie, którzy kilkanaście lat temu kupili ten obiekt w stanie ruiny i dzięki pracy znakomitych konserwatorów przywrócili mu pierwotną formę do takiego stanu, że dziś uchodzi za perłę wśród pałaców na terenie naszego kraju.

Pałac można zwiedzać wraz z kustoszem w okresie od maja do grudnia. Indywidualnych zwiedzających zapraszamy w pierwszą i drugą środę oraz w pierwszą sobotę każdego miesiąca o godzinie 11:00, z wyjątkiem dni, w których pałac jest wynajmowany. Bilety wstępu w cenie 15 zł (normalny) oraz 10 zł (ulgowy). Grupy zorganizowane można umawiać w dowolnym terminie, po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym pod numerem 602-758-451.

Serdecznie polecamy zwiedzanie tego obiektu. Więcej informacji na temat Pałacu Dietla można znaleźć na stronie oraz profilu na portalu społecznościowym facebook.  

Informacje na temat historii pałacu oraz współczesne zdjecia zaczerpnięto z oficjalnej strony obiektu.

[PP]

Bear