Muzeum w Sosnowcu ocali kartony witrażowe z 1936 roku autorstwa Jana Bukowskiego

Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu, dzięki pozyskaniu środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w postaci dotacji pochodzącej z Funduszu Promocji Kultury (w ramach programu rządowego Wspieranie działań muzealnych) podejmie się konserwacja kartonów witrażowych z 1936 roku Jana Bukowskiego dla sosnowieckiej katedry.

Bezcenne dla Sosnowca i unikatowych w skali kraju kartony witrażowe autorstwa Jana Bukowskiego przedstawiają projekty witraży przygotowane dla sosnowieckiej katedry.

W 2015 roku Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu zakupiło w krakowskim salonie dzieł sztuki trzy wielkogabarytowe kartony – projekty wykonawcze autorstwa znanego młodopolskiego artysty do trzech witraży zrealizowanych w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu, od 1992 roku pełniącym funkcję kościoła katedralnego. Skład muzealnego zbioru tworzą kartony do trzech witraży: „Najświętsza Maria Panna”, „Stygmatyzacja św. Franciszka” i „Matka Boża Różańcowa z Dzieciątkiem”, które do dzisiaj znajdują się w oknach transeptu katedry. Stanowią one fragment bardzo dużego zespołu liczącego 43 przeszklenia, który w latach 1935 – 1939 wypełnił okna sosnowieckiego kościoła. Wszystkie zaprojektował Jan Bukowski, najwybitniejszy po Stanisławie Wyspiańskim i Józefie Mehofferze, krakowski artysta pierwszej połowy XX wieku. Ich wykonawcą był Krakowski Zakład Witrażów S. G. Żeleński, jeden z najstarszych w Polsce. Warto wspomnieć, że fundatorami dwóch pierwszych z wymienionych prac byli Maria i Stanisław Kraupe, prawdopodobnie spokrewnieni z wybitną artystką urodzoną w Sosnowcu Janiną Kraupe-Świderską.

Zakupione przez muzeum witraże, przechowywane wcześniej przez lata w nieodpowiednich warunkach, o czym świadczył ich stan zachowania, wymagają pieczołowitych i tym samym bardzo kosztownych prac konserwatorskich. Dzięki pozyskanej ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotacji, pochodzącej z Funduszu Promocji Kultury (w ramach programu rządowego Wspieranie działań muzealnych) w kwocie 161.700,00 zł oraz środków finansowych Gminy Sosnowiec w wysokości 98.800,00 zł, wszystkie zostaną poddane specjalistycznej konserwacji; jeden w roku bieżącym, pozostałe w następnym. Dzięki niej bezcenne dla miasta, ale także dla polskiej kultury zabytki, rzadkość na polskim rynku sztuki, zostaną uratowane. Projekt pod nazwą „Konserwacja kartonów witrażowych z 1936 roku autorstwa Jana Bukowskiego dla katedry pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu” potrwa dwa lata. Zostanie zakończony w grudniu 2023 roku zorganizowaną w Pałacu Schoena sesją naukową. Wtedy kartony witrażowe zostaną zaprezentowane mieszkańcom regionu.

Partnerem medialnym konserwacji jest strona 41-200.pl. Do tematu będziemy wracać.

 

[PP][Fot. Materiały Prasowe Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu]

Bear