Miejsca godne polecenia w Zagłębiu Dąbrowskim

W ostatnim czasie pojawia się wiele inicjatyw oddolnych mających na celu promocję naszego miasta i regiony. Jednym z ciekawszych tego typu przedsięwzięć jest fanpage na portalu społecznościowym facebook zatytułowany „Miejsca godne polecenia w Zagłębiu Dąbrowskim” . Forma fanpage daje dużo ciekawych możliwości, nieskończonej ilości tematyki i błyskawicznego reagowania. Ponadto nie narzuca się w ten sposób schematu, działanie może być wysoce spontaniczne.  Zapytaliśmy jednego ze współtwórców fanpage „Miejsca godne polecenia w Zagłębiu Dąbrowskim” Pana Andrzeja Warlickiego.

– Panie Andrzeju, na początku uporządkujmy podstawowe informację. Kto wpadł na pomysł fanpage „Miejsca godne polecenia w Zagłębiu Dąbrowskim” i kto współtworzy obecnie serwis?

– Pomysł zrodził się właściwie z braku takiej strony/portalu dotyczącego naszego regionu, na początku myśleliśmy stworzyć osobną stronę w formie bloga na której były by umieszczane informacje nt „miejsc godnych polecenia” jednak zdecydowaliśmy postawić na Facebook’a gdzie zasięg jest dużo większy niż przy prowadzeniu osobnej strony. Założycielem fanpage’a jest kolega Michał Gołkowski, który zajmuje się prowadzeniem i administracją, ja staram się pomagać przy promowaniu plus proponowaniu ciekawych miejsc.

– Ze względu na charakter strony 41-200.pl, która traktuje o Sosnowcu najbardziej interesuje nas „wątek sosnowiecki”. Jakie Pana zdaniem ciekawe miejsca oferuje Sosnowiec?

– Sosnowiec ma wiele ciekawych miejsc, chociażby wspomniany na fanpage’u Pałac Dietla, który obecnie jest otwarty dla zwiedzających gdzie można zwiedzić naprawdę ciekawe wykończenia pokoi, który każdy jest zrobiony w innym stylu. Także jeśli chodzi o zabytki jest tego trochę można by jeszcze dodać pałac sielecki , pałac Schona, wiele kościołów różnowyznaniowych, gorzej jeśli chodzi o rekreację moim zdaniem brakuje miejsc gdzie można by było wyjść z rodziną i miło spędzić czas.

– Sosnowiec jest młodym miastem, które jednak ze względu na gwałtownie powstały i równie nagle upadły przemysł i wojny światowe zostało poważnie doświadczone.  Jak Pan myśli, których nieistniejących obiektów najbardziej brakuje w panoramie Sosnowca?

– Przede wszystkim kopalń na których opierał się cały przemysł w Sosnowcu, który napędzał gospodarkę miasta jak i kraju. Obecnie po zamknięciu prawie wszystkich kopalń Sosnowiec stał się jednym z najbardziej wyludniających się miast w Polsce i obecnie nie widać aby miało się to poprawić, mało miejsc pracy dla młodych ludzi, coraz mniej młodych ludzi, aż przykro się na to patrzy jak zepsuł się wizerunek Sosnowca na przestrzeni 15-20 lat.

– Czy zauważa Pan wzrastające od kilku lat zainteresowanie naszą małą zagłębiowską ojczyzną?

– Oczywiście, po ostatnich „aferach” targających naszym miastem powstało wiele stron i „organizacji” naśmiewających się z Sosnowca i jego mieszkańców, jako że władze miasta nic nie robią w celu poprawy wizerunku  to mieszkańcy muszą o to zadbać. Powstało już kilka inicjatyw, które wyszły od mieszkańców, a które coraz bardziej zyskują na popularności co świadczy o tym, że mieszkańcy identyfikują się z Zagłębiem jak i z Sosnowcem.

– „Miejsca godne polecenia w Zagłębiu Dąbrowskim” to na obecną chwilę fanpage na facebooku. Czy myślał Pan o rozwinięciu inicjatywy o „regularną” stronę internetową? A może planowane jest wydanie papierowego przewodnika po ciekawych miejscach w Zagłębiu?

– Obecnie staramy się przyciągnąć jak najwięcej fanów, pomysł stworzenia strony czas jest w planach. Pozostaje kwestia zebrania odpowiedniej ilości informacji, aby móc ruszyć pełną parą ze stroną. Mamy doświadczenie w tworzeniu stron, także nie będzie potrzebne zbieranie funduszy na uruchomienie strony. Przewodnika na razie nie planujemy, choć nie ukrywam, że po głowie chodzi nam stworzenie aplikacji na smartphony w której można było by znaleźć ciekawe miejsca uwzględniając nasze położenie dzięki połączeniu internetowemu, lub wykorzystać do tego coraz częściej spotykany w telefonach odbiornik GPS.

– Nie jest łatwe promowanie naszego regionu. Nadal jest on postrzegany jako zadymiony, nieprzyjazny turystyce, pełen dróg szybkiego ruchu i hałaśliwych zakładów. Ma Pan jakiś ciekawy pomysł jak zachęcić polaków do odwiedzania Zagłębia Dąbrowskiego?

– W pierwszej kolejności chcemy zachęcić Zagłębiaków do zwiedzania swoich okolic, ponieważ bardzo dużo osób nie ma pojęcia ile dookoła nich jest miejsc, które można zwiedzić robiąc sobie weekendową wycieczkę. Wielu mieszkańców jakby żyje w świadomości że żyje dookoła bloków i cały region tak wygląda, chcemy to jak najszybciej zmienić.

– Czy współpracuje Pan z jakimiś organizacjami w celu wspólnego promowania naszej przestrzeni?

– Nie, obecnie nie współpracujemy z żadną organizacją, jest to nasza skromna inicjatywa poprawy wizerunku regionu.

– „Miejsca godne polecenia w Zagłębiu Dąbrowskim” to młoda inicjatywa, a już bardzo popularna. Jeżeli nadal tak szybko będzie się rozwijała wkrótce stanie się jednym z najbardziej opiniotwórczych medium, to chyba znacznie ułatwiłoby pozyskiwanie informacji i pozyskanie współpracowników?

– Dlatego chcemy, aby FP tworzyli mieszkańcy Zagłębia, już mamy spory odzew ludzi, którzy przysyłają nam informacje i zdjęcia, które będziemy promować w najbliższym czasie. Szczególnie zależy nam na informacjach z mniejszych zagłębiowskich rejonów o których sami możemy nie wiedzieć.  Jeśli chodzi o opiniotwórczość to chcemy aby FB był na wysokim poziomie i nie będziemy darmową reklamą dla „przedsiębiorców” chcących zamieścić link do swojego profilu lub strony, skupiamy się na zdrowej promocji zagłębiowskich przedsięwzięć. Obecnie dajemy sobie radę we dwójkę, ale kto wie co przyniesie przyszłość, dlatego nie zamykamy się na nowe znajomości, które mogą zaowocować współpracą.

– Czy w najbliższych dniach możemy spodziewać się jakichś ciekawostek z terenu Sosnowca?

– Jak najbardziej, staramy się jak najczęściej uzupełniać FP o nowe informacje, także ciekawostek nt Sosnowca i całego regionu na pewno nie zabraknie.

– Dziękujemy za rozmowę.

[PP]

 

Bear