List otwarty do sosnowieckich parlamentarzystów

                                                                                                                                                    Sosnowiec, 9.11.2023

 

                                                                                                                                                    Szanowni Państwo

                                                                                                                                 senatorka Joanna Sekuła,

                                                                                                              posłanka Ewa Malik, poseł Mateusz Bochenek,

                                                                                                                poseł Łukasz Litewka, poseł Kamil Wnuk

                                                                                        

 

                                                                                               Szanowni Państwo,

miasto Sosnowiec stanęło przed wielką szansą. Od 2023 r. jego interesy reprezentować będzie aż pięcioro parlamentarzystów. Jako społecznicy apelujemy do Państwa o podjęcie działań na rzecz ratowania kulturalnego dobytku miasta – zaniedbanych i niszczejących obiektów zabytkowych.

Od lat zabiegamy o ocalenie sosnowieckiego dziedzictwa. W naszym mieście pozostało już niewiele cennych architektonicznie obiektów. W wyniku przemian ustrojowych ostatnich dekad niemal całkowicie straciliśmy zabytki związane z przemysłem działającym niegdyś na terenie Sosnowca. Chcąc ratować to, co zostało, pragniemy skutecznie zastosować w tym celu wszelkie sposoby – tak aby nie tłumaczyć się przyszłym pokoleniom, że nie dało się tego zrobić. Wystarczy już sosnowieckiego „niedasizmu”. Wierzymy głęboko, że teraz w Sosnowcu już się uda!

Szczególnie bliskie naszemu sercu są cenne architektonicznie i kulturowo XIX-wieczne  obiekty kolejowe: dworzec kolejowy i wieża ciśnień w Maczkach oraz zabudowania stacji Sosnowiec Południowy. Zdajemy sobie sprawę, że to już ostatnia chwila, aby ocalić te obiekty.

Ze względu na to, że gmina na prawach powiatu Sosnowiec nie jest ich właścicielem, możliwości ich ratowania przez samorząd są ograniczone. Próby podejmowane przez sosnowiecką administrację spotykają się z problemami trudnymi do rozwiązania na poziomie lokalnym. Potrzebujemy podjęcia działań na szczeblu państwowym, i bardzo liczymy na Państwa zaangażowanie w tę sprawę. Siła sprawcza parlamentarzystów sosnowieckich –  którzy wprawdzie reprezentują różne ugrupowania, ale są w stanie współpracować na rzecz ratowania ważnych dla tożsamości sosnowiczan obiektów – może być bardzo duża. Gorąco wierzymy w Państwa zaangażowanie w ratowanie tych obiektów. Apelujemy o podjęcie działań w tej sprawie ponad podziałami partyjnymi. Naszym pomysłem jest stworzenie grupy roboczej, która będzie miała na celu opracowanie sposobu uratowania wymienionych obiektów oraz znalezienie dla nich nowych funkcji. Taka grupa robocza powinna składać się z sosnowieckich parlamentarzystów, przedstawicieli władz Sosnowca, naukowców oraz społeczników.

Wiemy, że w Sosnowcu jest obecne duże i rosnące z każdym rokiem zainteresowanie historią, a także tożsamością zagłębiowską. Chcemy mieć realne zabytki, a nie plastikowe tablice, które będą informowały, jaki obiekt znajdował się niegdyś w danym miejscu, bo zbyt wiele już straciliśmy…

 

Podpisano:

Katarzyna Litwinowicz, Tomek Grząslewicz,

Mateusz Jaruszewski, Rafał Opalski,

Paweł Ptak, Artur Ptasiński, Radek Struzik.

Bear