“Korzeniec” – Pożegnanie tytułu w Teatrze Zagłębia

Nawet najlepsze sztuki teatralne kiedyś schodzą z afisza. Niektóre po cichu, niezauważenie, bez słowa komentarza. „Korzeniec” to przedstawienie, które pod wieloma względami jest wyjątkowe.

Po pierwsze: opowiada lokalną historię i zostało napisane przez twórcę z naszego regionu.

Po drugie: dzięki ciekawemu pomysłowi Tomasza Śpiewaka i Remigiusza Brzyka na teatralnego „Korzeńca” przyniosło dla naszego teatru wiele nagród i wyróżnień.

Po trzecie: to z tego przedstawienia wielu sosnowiczan dowiedziało się czym kiedyś było miejsce zwane Trójkątem Trzech Cesarzy i jak wyglądał tuż przed wybuchem I Wojny Światowej ten sosnowiecki tygiel kulturowy.

Po czwarte: „Korzeniec” żyje już w mieście własnym życiem. Odbywają się spacery szlakiem powieści i sztuki, ukazał się przewodnik „Śladami prozy Zbigniewa Białasa”, a turyści chętnie fotografują się na tle kolejnych kafelków z sygnaturą „A.Korzeniec Sosnowice”.

Teatr Zagłębia nie zaczął się od „Korzeńca” i na „Korzeńcu” się nie skończy. Parafrazując słowa powieściowego redaktora Iskry Walerego Monsiorskiego powiedzmy „Kocham Cię Sosnowcze, pamiętaj mnie, Sosnowcze”.

Plan pożegnania „Korzeńca”:

Sobota 02.03.

godzina 10:00Spacer śladami teatralnego i literackiego “Korzeńca”.

Starto godzinie 10:00 z parkingu przy Teatrze Zagłębia. Możemy zdradzić, że w pierwszej kolejności odwiedzimy miejsce, gdzie znajdowała się osławiona „Świńska rampa”. Spacer zakończy się tam gdzie rozpocznie, czyli na parkingu przy Teatrze Zagłębia. Przewidywany czas imprezy to około 90 minut.

Wycieczkę poprowadzą Tomasz Grząślewicz – miłośnik prozy Zbigniewa Białasa i współtwórca I Like Zagłębie oraz Grzegorz Onyszko – historyk, przewodnik PTTK.

Godzina 18:00 – spektakl „Korzeniec” na deskach Teatru Zagłębia.

Niedziela 03.03.

Godzina 18:00 – spektakl „Korzeniec” na deskach Teatru Zagłębia, a po nim krótkie spotkanie z autorem powieści „Korzeniec” – Zbigniewem Białasem oraz z aktorami grającymi w przedstawieniu.

Polecamy i zapraszamy.

[PP][Fot. Maciej Stobierski]

Bear